mandant van Ben Tieb telegrafeert naar Dar Drious, dat, als hij binnen vijf minuten geen orders krijgt, hij op zijn beurt zijn post zal verlaten en zonder aangevallen te zijn doet hij, wat hij gezegd heeft. Ten laatste bereikt de bende Dar Drious, sommigen rennen zelfs door naar Melilla. Te Dar Drious is de generaal Navarro van Melilla aangekomen. Hij neemt het bevel over de troepen en beijvert zich de opgeloste eenheden, zonder materieel, te reorganiseeren. Van de 4 bergbat- terijen, van Anoual vertrokken, kan slechts een enkele geformeerd worden en zulks is te danken aan het feit, dat de betrokken battel ij den nacht aan de debacle voorafgaande, te Izummar heeft door gebracht en ze reeds naar Ben Tieb op weg was, voordat de hoi den Izummar bereikten. Orders worden gegeven voor de aflossing van alle inh. troepen, die niet meer te vertrouwen zijn. Strenge maat regelen worden genomen om de tucht in den troep te herstellen, maar het kwaad heeft reeds te ver doorgevreten en zelfs Melilla aangetast; overal heerscht een paniekstemming. De policias zijn in vollen opstand; de stammen, een oogenblik verrast en onzeker, sluiten zich bij hen aan en de 130 posten, over het gebied van Melilla verspreid, vallen de een na den ander in handen der verzetspartij, zooals Abd el Krim zich uitdrukt: als kralen van een tasbih, waarvan zich het koord begeven heeft. In het rapport Picasso wordt hieromtrent aangeteekend: „De posten, en vooral de blokhuizen, misten de middelen om tot steunpunt te dienen; zij bezaten noch munitie, noch garnizoen in voldoende hoe veelheden, zij konden geen opdracht vervullen, waarop zij niet waren voorbereid. Hunne middelen van verdediging bepaalden zich tot zwakke muren; zij hadden geen putten, zoodat het water moest gehaald worden onder 's vijands vuur; alle mogelijkheid van een opstand was a priori uitgesloten geacht". Den 23sten Juli besluit de gen. Navarro, naar aanleiding van de verdachte houding der Beni Said en beducht voor zijn verbindingen met Batel, op laatstgenoemde plaats terug te trekken. Aangevallen bij het overtrekken van de Oued Gan, waarbij een vrij groote hoe veelheid materieel en drie stukken geschut verloren gaan, bereikt de colonne, totaal opgelost, tegen het vallen van den nacht Bate!. Hier besluit Navarro met een deel der colonne te blijven, de rest wordt doorgezonden naar Tistutin, het eindpunt van de smal- spoorlijn naar Melilla. De wanorde, onder zijn troepen bij aankomst te Batel heerschend, wordt nog verhoogd door het schieten der policias en verzetslieden van de omringende heuvels, zoodat een deel doorgaat naar Monte Arouit. Van 23 tot 29 Juli blijft Navarro te Batel, dan trekt hij op Monte Arouit terug, waarbij hij zijn laatste stukken geschut verliest, die dadelijk door de verzetspartij tegen de colonne gekeerd worden en den eigen batterij-commandant dooden. De post wordt onmiddellijk ingesloten. Den 22sten Juli heeft de gen. Berenguer van Navarro telegram- 193

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 21