2. ABD EL KRIM. door CAMURS. (met een kaart). Inleiding. Indertijd werd in dit tijdschrift gewezen op een correspon dentie in de Temps van 2 Juni 1920, handelend over het ont wakend nationalisme in Marokko, bij de leiders en ontwikkelden zeer bewust, bij de groote massa vager omlijnd, maar toch merk baar. Reeds toen werd de verwachting uitgesproken, dat het een proces zou worden om meer dan één reden interessant voor ons. Sindsdien hebben zich de gebeurtenissen afgespeeld, waarin Abd el Krim den hoofdrol vervulde. Verscheen over de onder werping van dezen hypermodernen verzetsleider een semi-officieel verslag (2), over zijn opkomst met het nationalisme als stuw kracht werd nog niet veel overzichtelijks in het licht gegeven. En toch is de rijzende phase met het oog op de naaste toekomst verreweg het belangwekkendst, terwijl veel interessants over de dalende door Laure niet vermeld wordt. Onder het Rif wordt meestentijds verstaan het N. deel van Marokko, dat in het N. begrensd wordt door den Atlantischen Oceaan, de straat van Gibraltar en de Middellandsche Zeein het O. door de Oued Moulouya; in het Z. door de Oued Loukkos, alsmede de bergkammen, die het dal van de Oued Ouergha naar het N. afsluitenin het W. door den Atlantischen Oceaan. Het wordt bewoond door een dertigtal stammen, zuivere Berbers, alleen in het O. en Z. eenigszins door Arabieren beïnvloed en wel eens samengevat onder den naam van Raoufa. Zij zijn te onderscheiden in eenige hoofdgroepen de Djebala, die het schier eiland tegenover Gibraltar (de oude Peninsula Tingitana, in Spaan- sche werkenPeninsula Yebalica) bewonende Ghomara en Senhadja in het midden, en in het O. een agglomeraat van klei nere stammen, waarvan de Beni Ouriaghel de voornaamste zijn. (3) 174 1. M. T. 1920, p. 1049. (2). Laure, La victoire franco-espagnole dans le Rif, éd. Pion. (3). Zie omtrent de geographie van het RifAugustin Bernard, Le Maroc, 6e éd. Alcan, M. Hübner, Militar-geographische Skizze des Rifs, Petermanns Mitteillungen, t. LV, A. Rezzuk, Notes sur l'organisation politique et administrative du Rif, Archives marocaines t. V, p. 265—275, id. Notes sur le Rif, id. id. t. VI, p. 398410. J. du Taillis, Appendice sur Le nouveau Maroc, Anuario Guia Oficial de Marruecos, Zona espanola (comercio y turismo), XV.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 2