NASCHRIFT. door C. D. LAGERWERFF. Generaal-Majoor der Artillerie. Majoor Kroon was zoo vriendelijk mij bovenstaand artikel ter inzage te zenden en wil ik gaarne onder dankbetuiging voor de mij geschonken gelegenheid onmiddellijk van wederwoord dienen. riet is uiteraard te betreuren, dat Majoor Kroon, zooals hij thans schrijft, zich in zijn eerste artikel op den z. i. verkeerden weg heeft laten meetroonen en er zich slechts toe bepaalde de hoofdzaak alleen terloops aan te roeren. Thans gaat het volgens Majoor Kroon slechts om de vraag onder welke omstandigheden onze strijdkrachten te land in aan raking zullen komen en blijven met den gelanden tegenstander en welke taak daarbij aan de Cavalerie moet en kan worden opgedragen. Dit alleen en niets anders mag de grondslag zijn waarop verder wordt geredeneerd. Dit kan Majoor Kroon nu wel decreteeren, hij zal het evenwel zijne tegenstanders niet kunnen euvel duiden een eenigszins ruimer standpunt ter zake in te nemen. Bovendien zou, als het beginsel juist was, het dan ook aanbe veling verdienen, dat het consequent ook voor de andere Wapens werd doorgevoerd. Reeds vroeger schreef ik „niet voor de andere Wapens" Om mij slechts tot mijn eigen Wapen te bepalen zou voor de Artillerie dus ook moeten worden bepaald, dat bij de oefeningen uitsluitend rekening moet worden gehouden met de taak, welke aan de Divisieartillerie kan worden opgedragen bij de actie met den gelanden tegenstander. Inderdaad wordt het gebruik van de artillerie in een divisie bij een gevecht tegenover een gelanden vijand op bijzondere wijze beïnvloed o. a. door de terreingesteld heid (vlakke kuststrook afgewisseld door begroeiing en kampongs), waardoor aan aardwaarneming, vuurwijze, opstellingen enz. andere eischen moeten worden gesteld dan bijv. bij een gevecht in bergterrein. Wanneer een ontmoetingsgevecht in het binnenland of een verdedigend gevecht in bergterrein of een gevecht om een défilé werd gevoerd zou dan zeer terecht kunnen worden gevraagd, waarom oefent men de artillerie op deze wijzein oorlogstijd zal de artillerie geheel anders worden gebruikt? 203

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 31