Toen het vliegtuig nog in den aanvang van den oorlog uit sluitend verkenningsorgaan was, kon het luchtwapen het best tot zijn recht komen door het over het operatiegebied te verdeelen. De vliegtuigen, die men had, werden toebedeeld aan de verschil lende legeronderdeelen, die de vliegtuigen voor verkenning op- grooteren of korteren afstand naar den vijand, al naar de behoef te, konden inzetten. Ook de hoogste leiding beschikte over vlieg tuigen voor uitsluitend strategische verkenning. toen in den loop van de eerste oorlogsjaren de verkennings mogelijkheden zich uitbreidden, en het vliegtuig gebruikt kon worden voor het waarnemen van het artillerievuur, voor verbin- •dinsopdrachten enz., en er meerdere vliegtuigen kwamen, kon men van het vliegtuig als verkenningsorgaan niet beter profitee- ren dan de verdeeling voort te zetten en de legeronderdeelen van nog meer vliegtuigen te voorzien dan te voren. Geheel anders werd de toestand, toen het vliegtuig vernieti gingsorgaan werd. In de eerste plaats kon men het vliegtuig inzetten tegen de vijandelijke doelen op den grond. Daardoor werd aan verdere ver deeling van de luchtstrijdkrachten over de troepenverbanden reeds paal en perk gesteld. De vliegtuigen, die men voor ver nietiging wilde gebruiken, moesten in één hand gehouden wor den. Daardoor kon men in het vernietigen van gronddoelen sys teem brengen; daardoor kon men bereiken, dat de vernietiging zoo volledig plaats had, als in verband met den tactischen en strategischen toestand van het oogenblik noodig was. De eisch van concentratie van krachten (want door zijn be wapening werd het luchtwapen thans een kracht) werd nog klemmender, doordat het vliegtuig in de lucht een tegenstander vond in het jachtvliegtuig, een wapen, dat uitsluitend bestemd was voor vernietiging van vliegtuigen. Aan beide zijden beschikte men dus over verkenningsvlieg tuigen, vliegtuigen voor vernietiging van grondoelen en jacht vliegtuigen. De methodes van gebruik van deze organen zijn in den loop der oorlogsjaren niet steeds dezelfde gebleven. Van de eene methode verviel men in de andere, die meer resultaat beloofde, totdat men eerst aan het einde van den oorlog begreep, dat de grootste kans van slagen gelegen was in het volledig concen- treeren van het luchtwapen op die plaatsen van het operatie terrein, waar men de sterkste wilde zijnniet zoozeer concen tratie van verkenningsvliegtuigen, maar wel van de strijdkrachten, die ingezet werden tegen die vijandelijke objecten, waarvan de eigen troepen het meest hinder hadden en (of) die buiten het bereik van de wapens op den grond waren. Het vijandelijk object, dat in de eerste plaats in aanmerking kwam, was de vijandelijke luchtmacht. Die moest men er onder 209

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 37