krijgen, wilde men de eigen troepen en eigen gebied voor aan vallen en verkenning van uit de lucht vrijwaren, en de geregelde eigen verkenning verzekeren. Het bombardements-vliegtuig werd daartoe ook ingezet tegen 's vijands vliegterrein en het jachtvliegtuig werd gebruikt tegen 's vijands vliegtuigen, waar men ze maar in de lucht kon ont moeten, èn voor bescherming van den bommenwerper. Het beginsel van concentratie werd voor het eerst op groote schaal toegepast bij het afslaan van het Duitsche offensief in Maart 1918, en in nog grootere mate bij het offensief der Geal lieerden van Juli en Augustus 1918. Dat men niet eerder kwam tot concentratie van zijn lucht macht moet geweten worden aan de ontwikkeling van het lucht- wapen uit een organisatie, die geen rekening had gehouden met het gebruik van het vliegtuig als wapen, als vernietigings instrument. Het maakt toch bij nadere bestudeering van de lite ratuur den indruk, dat men bij de uitbreiding van de gebruiks mogelijkheid van het luchtwapen zich niet volledig vermocht los te maken van de oorspronkelijke zich ten aanzien van het gebruik van het vliegtuig als verkenningsorgaan gevestigde denkbeelden. Het was toch immers te verwachten, dat concentratie in de lucht de beste oplossing was. Voor het slagen van den strijd op den grond is concentratie van de gevechtskrachten ook de voor-naamste eisch, want concentratie leidt tot numerieke meer derheid, en numerieke meerderheid op het beslissende punt kan den doorslag geven. Hoe grooter het operatiegebied is in verhouding tot de beschik bare krachten, hoe meer inen geneigd is zijn krachten te verdeelen en toch, hoe meer juist dan het bijeenhouden van zijn krachten succes belooft. Het operatiegebied van het luchtwapen is in ver gelijking met dat op den grond oneindig groot door zijn drie dimensie's. Dan is ook in de lucht nog in meerdere mate dan op den grond concentratie een eerste vereischte. Op den grond kan door verschillende oorzaken het verdeelen van krachten voordeelig zijn. Op het Westfront werden aan beide zijden de krachten verdeeld en uitgebreid om aanleuning te ver krijgen, teneinde omtrekking te ontgaan. Voor den strijd in de lucht gelden dergelijke factoren nooit, want daar bestaat nergens aan leuning; de lucht is overal hetzelfde. Wil men in de lucht de sterkste zijn, dan moet men streven naar concentratie van luchtstrijdkrachten tijdens hun actie. Grondstrijdkrachten kunnen op den strijd in de lucht geen noemenswaardigen invloed uitoefenen; wel omgekeerd. Staan twee partijen A en B tegenover elkaar en is A op den grond vijfmaal zoo sterk als B, terwijl B in de lucht vijfmaal zoo sterk is, dan zal het overwicht van A op den grond vrijwel niets afdoen aan den te verwachten gunstigen uitslag voor B van den strijd in 210

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 38