Ie. dat waarbij, onder leiding van eene boven de partijen staande leiding, geoefend wordt door twee partijen tegen elkaar en men de werkelijkheid van twee tegen elkaar strijdende partijen zooveel mogelijk tracht na te bootsende leider treedt daarbij eeniger- mate als Deus ex machina op. 2e. dat waarbij een bepaald troependeel in een bepaald onder deel van de oefenstof wordt geoefend onder leiding van een hoo- geren chef, die niet alleen als leider maar tevens eenigszins als partijcommandant optreedter wordt daarbij niet geoefend tegen een onafhankelijke tegenpartij, doch tegen een „plastron". Beide stelsels hebben uiteraard hunne voor- en nadeelen. Als voornaamste voordeelen van het eerstgenoemde stelsel wor den genoemd dat de leiding boven de partijen staat en dus onbe vooroordeeld kan zijn, dat de beide partijcommandanten vrijer zijn en dat dus hun tactisch inzicht, hun scherpzinnigheid en hun vlotheid en initiatief beter tot haar recht kunnen komen, dat daar door het geheel minder schematisch is en dat er voor den troep wat meer „muziek in zit"; zoodat er meer animo zal zijn. Als nadeelen van dit stelsel geldendat er niet iets bepaalds, wordt beoefend, met het gevolg dat er in vele gevallen eigenlijk niets wordt beoefend, dat de oefeningen meermalen ontaarden in het trachten elkaar vliegen af te vangen, waarbij handigheidjes en kunststukjes worden vertoond, welke mettaktiek niet veel meer te maken hebben en die zeker achterwege zullen blijven als er scherpe patronen worden gebruikt, dat vooral voor de kleinere onderdeden de oefeningen vaak ontaarden in „roo- vertje spelen", dat vaak bij de grootere oefeningen door het .„initiatief" van de partij-commandanten het verloop van de oefening geheel anders dreigt te worden dan door de leiding was 'bedoeld, zoodat deze moet ingrijpen, met het gevolg dat een der of beide, partijcommandanten zich belemmerd zal of zullen gevoe len in de ontplooiing van zijne of hunne gaven als bevelhebber en de overtuiging heeft of hebben dat ze het „gewonnen" zou den hebben als de leiding er zich maar niet mee had bemoeid. In het kortdat de oefening als oefening-voor-den-troep ernstig lijdt onder de zucht „om het te winnen". Als voordeelen van het onder 2e genoemde stelsel kunnen worden genoemd, dat er meer methodisch wordt gewerkt door dat een bepaald wèl omschreven deel van de oefenstof wordt beoefend, hetgeen niet alleen voor de kleinere, maar ook voor de grootere troependeelen van het hoogste belang is; dat de leider gedwongen is om de geheele oefening tot in de puntjes voor te bereiden; dat de leider de gelegenheid heeft om gemaakte fouten onmiddellijk te doen uitkomen door de nadeelige gevolgen van die fouten aan den lijve te doen gevoelen; dat hij evenzoo gelegenheid heeft om goede maatregelen te beloonen met successen. Als nadeelen van dit stelsel worden genoemd: dat het sche matisch is, althans aanleiding geeft tot schablonen-werk, dat 218

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 46