kracht zal worden gebruik gemaakt, daar staat tegenover, dat Engelsche Generaals zooals Haig, Earl, Cavan en anderen, alsmede de Fransche Generaal Boullaire van meening zijn, dat de Cavalerie als legerafdeeling niet gemist kan worden en nooit door mechanische kracht kan vervangen worden. Dat deze laatste uitspraak zeer zeker op ons Indische leger van toepassing is blijkt reeds daaruit, dat wij hier uitsluitend te maken zullen hebben met een bewegings oorlog en de terreinomstandigheden het gebruik van motoren in de meeste gevallen onmogelijk zou maken. Van belang is ook het geen Benewolenski schrijft namelijk: „Het is thans absoluut noodzakelijk dat aan de bescherming van paarden meer aandacht wordt geschonken dan in den afgeloopen oorlog het geval is geweest. Voor een toekomstigen oorlog zijn de paarden onontbeerlijk en is daarbij een doelmatig paardenmasker gebiedende eisch". Onze specialisten op het gebied der gasafweringsmiddelen, moe ten alles in het werk stellen om tot een doelmatige oplossing te komen. En Hanslian schrijft: „Uit een zuiver gastechnisch oogpunt kunnen wij nog een stap verder gaan en de verwachting uitspreken, dat bij een goed wer kende bescherming tegen gassen, juist het paard naast den strijd wagen snel een gebied kan doortrekken, dat door mosterdgas ver giftigd is. Doch deze mogelijkheid alsmede de bruikbaarheid van het paard in den modernen oorlog is absoluut afhankelijk van de oplossing van het vraagstuk, om het paard zoodanig te beschut ten dat het zijn diensten kan blijven presteeren, doch wat dit vraag stuk betreft, zijn na den oorlog nog onvoldoende de vorderingen hieromtrent bekend geworden en is de oplossing vermoedelijk nog niet gevonden. Daarom is het noodzakelijk dat men zich met ernst toelegt op de studie tot het vinden van een beschermingsmethode voor het paard, die aan alle eischen voldoet. Dat dit vraagstuk evenwel niet zoo eenvoudig is blijkt alleen reeds hieruit, dat het paard bij inspannend werk ongeveer 300 liter lucht per minuut inademt, derhalve moet beschikken over een masker met een filter, dat in staat is dit groote volume lucht te zuiveren. Het is daarom aan geen twijfel onderhevig, dat de bestaande vochtige chemische filters, die in den laatsten oorlog gebruikt werden in een toekomstigen oorlog onbruikbaar zijn en men genoodzaakt is om over te gaan tot de constructie van paarden- maskers met een verwisselbaar droog filter, dan wel naar een combinatie hiervan zoekt. Het zal verder duidelijk zijn, dat het ook absoluut noodzakelijk is om de paarden in het gebruik van het masker te trainen omdat het paard uiteraard het doel van het masker niet begrijpen kan en het daarom beschouwt als een over tollige en vreemde last waaraan het zich dus instinctief onttrekt. 233

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 61