apparaat omdat dit laatste alleen in staat is natuurlijke gassen te zuiveren maar niet in staat is om kunstmatig gevormde giftige lucht te zuiveren. De groote moeilijkheid bestaat dus om de mogelijkheid uit te werken, dat een volume giftige lucht in één minuut ongeveer 300 liter onschadelijk kan maken, dus gezuiverd naar de longen kan voeren. Hierin ligt dus opgesloten, dat het filter van enorme capa citeit moet zijn en wij, zooals ik reeds zeide, zijn aangewezen op de constructie van een filter, dat een combinatie zal moeten zijn van stoffen, waarbij de droge en vochtige chemische substan ties elkaar moeten helpen om het doel te bereiken. Het komt mij voor dat momenteel geen enkel der bestaande gasmaskers voor het paard aan dezen noodzakelijken eisch voldoet. En omdat, zooals ik reeds aangaf nog geen enkel gasmasker is geconstrueerd, dat qua model voldaan heeft voor wat betreft de eischen, die daaraan gesteld moeten worden, dan volgt daar onmiddellijk uit, dat wij feitelijk nog van vorenafaan moeten begin nen met het zoeken naar een goed functioneerend en bruikbaar model paardengasmasker. Zooals u bekend is heeft men zich op het moment, dat de eerste gasaanval werd ingezet moeten behelpen met maskers van primitieve constructie en het was in April 1915 dat men zich te beschutten had tegen de eerste chloorgas aanvallen. Toen later schadelijker gassen werden gebezigd, heeft men de maskers moeten perfectioneeren. Bij het paard heeft men zich aan vankelijk beholpen met den bestaanden mondzak, waarin vochtig hooi of gras was aangebracht. In een toekomstigen oorlog, met zijn meer geperfectioneerde strijdgassen, zouden deze absoluut onvol doende zijn. Nu heeft men later wel speciale paardenmaskers ge construeerd en verbeterd, alsook eenige standaardtypen uitge dacht, doch zooals ik reeds aangaf, heeft geen enkel masker vol daan aan de eischen. Zoo heeft men, gebruik makende van de om standigheid dat het paard alleen door den neus kan ademen, een maskertype geconstrueerd, dat alleen de neusgaten omvatte, zoo dat de mond geheel vrij bleef voor bit- en teugelwerking. Een nadeel van dit masker evenwel is, dat men nooit een voldoende gasdichte afsluiting kan krijgen. Wanneer u zich de doorsnede denkt van de bovenkaak op de plaats van de mondhoeken, dan behoef ik hieraan niets toe te voegen. Dat bij dit type masker een zooge naamde bij plaat aanwezig moest zijn spreekt van zelf. Een ander type is dat, waarbij neus en mond in het masker waren opgenomen, dus overeenkomende met een mondzak. Zooals begrijpelijk kwamen bij dit type bit- en teugelwerking in het gedrang, waarvoor een oplossing gevonden moest worden. Uitgaande van bovengenoemde standaard modellen werden door Duitschland, Engeland, Frankrijk 236

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 64