en Amerika verschillende variaties ontworpen, waarbij in hoofdzaak gelet werd op de inpregnatie van de vochtige filters. Zoo heeft Decaux een masker gemaakt van het mondzaktype, waarbij bit- en teugelwerking mogelijk waren. Roeland imiteerde voor het paard het menschenmasker hetgeen nogal ingewikkeld van constructie was en m. i. te veel fragile onderdeelen bezat. Een voordeel was echter, dat het na een gasaanval, door het weg nemen van een paar buizen buiten werking kon gesteld worden. Ook collega van Slooten heeft voor Nederland een masker ge construeerd volgens het mondzaktype waarbij echter bit- en teugel werking niet mogelijk was. Hij maakte daarbij gebruik van een vullings-bus. Waar nu collega Weekenstroo, die als lid der commissie van chemische strijdmiddelen een studie maakte van de verschil lende maskertypen voor het paard en daarbij tot de conclusie lcwam, dat geen enkel masker voldeed, daar blijkt voldoende, dat de con structie van een paardenmasker niet zoo eenvoudig is. Dit moet een aansporing zijn om de proeven voort te zetten totdat het vraagstuk is opgelost. Naar aanleiding van de proeven, die ik tot heden genomen heb vermeen ik thans de goede richting gevonden te hebben, om tot een bevredigende oplossing te komen. Zoo heb ik mij ook in ver binding gesteld met een h. t. 1. werkzamen deskundige om met zijn ervaring op het gebied van gasmaskers voor den mensch tot een goede oplossing te komen. Voorloopige besprekingen omtrent mijn idee voorwat betreft de constructie van een paardengasmasker hebben reeds tot overeen stemming geleid. De eischen, die ik voor me zelf aan het masker gesteld heb zijn als volgt: a. Een universeel masker d. w. z. passend voor ieder paarden hoofd. b. Bit- en teugelwerking moeten volkomen verzekerd zijn. c. Het aanbrengen van het masker moet eenvoudig zijn. d. Het moet op eenvoudige wijze in werking en buiten werking gesteld kunnen worden. e. De constructie moet zoodanig zijn, dat bij de africhting der jonge remontepaarden met de maskertraining kan worden begonnen. Bandoeng 5 Febr. 1929. 237

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 65