Concessie Mathilde, d. i. de omgeving van Ba- likpapan554 K.Q. ton Concessies. i geje„en nabij Samarinda, Semberahs s J 6.012 K.G. ton Oeloe-Karang-Moe- jen van Mahakam. moes 1.138 Al deze olie wordt door pijpleidingen van de terreinen naar Balikpapan gevoerd en in de raffinaderij te Balikpapan verwerkt. Er zou voor de terreinen aan de Mahakam ook gelegenheid bestaan voor afvoer per tankschip. Vroeger was dit regel, thans komt het nog wel, zij 't bij uitzondering, voor. Tarakan (op terreinen gelegen nabij de Z. punt en ook meer naar 't midden van het eiland) 1.227.931 K.G. ton. Deze olie wordt grootendeels direct als stookolie verkocht en met tankschepen afgevoerd. Deze overzichten verklaren alleszins het feit dat in de grond slagen Balikpapan en Tarakan zijn genoemd en zulks spreekt nog duidelijker indien men bedenkt dat op die plaatsen groote opslaggelegenheden aanwezig zijn. Een vergelijking van de hiervoor geproduceerde cijfers toch wijst uit dat 1°. Op Tarakan, alleen, meer olie gewonnen wordt dan in alle andere gewesten, door diverse maatschappijen, tezamen. 2°. Op de terreinen nabij Samarinda, N. en Z. van de Mahakam gelegen, nagenoeg evenveel olie wordt gewonnen als op heel Sumatra. Bij de beoordeeling van de beteekenis van de beide in de grond slagen genoemde plaatsen dient dan nog te worden bedacht dat Tarakan voorshands uitsluitend beteekenis heeft als vindplaats on opslagplaats van z. g. Zware olied. i. Stookolie voor schepen; terwijl te Balikpapan behalve stookolie ook groote voorraden, z. g.dieselolie, benzine, smeerolie en kerosine (d. i. wat men in het dagelijksch leven petroleum pleegt te noemen) kunnen worden aangetroffen. 241

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 69