255 regelen voor de verdediging deel te nemen. Alle couranten bevatten arti kelen om de groote gevaren van een vliegeraanval uiteen te zetten, en gaven aan de maatregelen voor de bescherming ertegen en de behandeling der te gebruiken afweermiddelen. Een staf werd gevormd voor den pas sieven afweer, de actieve bleef geheel in militaire handen. Ingesteld werden een chemische-, een medische-, een veterinaire-, een meteorologische- en een brandweerdienst en verder een dienst voor handhaving der orde en voor de algemeene veiligheid. Het artikel bevat overigens mededeelingen omtrent de wijze waarop de verdediging georganiseerd werd en de regels naar welke de inwoners zich tijdens de oefeningen hadden te gedragen. Zelfs strafbepalingen (geldstraf fen tot 100 roebel, gevangenisstraffen tot 2 weken, dwangarbeid tot 1 rnaand) voor hen die de bevelen niet opvolgden. Na een voorbereiding van 20 dagen begonnen de oefeningen die volgens Schr. zeer leerzaam waren en waaruit ook bleek wat nog aan de genomen maatregelen ontbrak. Men verzuime niet dit artikel te lezen, waaruit blijkt dat men in Rusland niet opziet tegen het nemen van zeer ingrijpende maatregelen, waar het geldt een oefening zoo nuttig mogelijk te maken. Mil. Spectator, December 1928. In „De luchtverdediging van Londen" bespreekt Maj. Viehoff ae in Aug. '28 gehouden manoeuvers der Eng. luchtmacht. Schr. vergelijkt ze met die, gehouden in 1927 en wijst op het merkwaardige feit dat de Eng. luchtmachtpolitiek het oogenschijnlijk zelfde resultaat van de oefening in 1928 voor eene geheel andere propaganda weet te benutten dan in 1927. In dit jaar moest de noodzaak van aanschaffing van moderne, snelle jagers worden aangetoond. De oefeningen bewezen dat Londen uit de lucht verwoest was, althans de pers bazuinde dat rond, zonder echter daarbij te vermelden dat de luchtverdediging den steun van luchtdoelart. geheel ontbeerde. De aanvallers hadden dus succes en in 1928 zijn de moderne jagers er. In 1928 wilde men de vliegers gelegenheid geven te oefenen en te leeren samenwerken. De luchtverdedigingsorganen op den grond dienden slechts •om den toestand te markeeren. We noemen kortheidshalve alleen punt 7 van het officieele bulletin, lui dende: „De Auxiliary Air Force en de Special Reserve Squadrons (beide ter ritoriale organisatie, de eerste nagenoeg geheel uit burgervliegers bestaande, de laatste met een kern van beroepspersoneel van de R. A. F.) hebben goed werk verricht bij deze oefening in groot verband, waaraan zij voor het eerst deelnamen; bijzonder goed waren de verrichtingen van het lucht- wachtkorps en de zoeklichten". Schrijver komt dan op tegen de beschouwingen in de Eng. pers aangezien uit het resultaat der manoeuvers toch geenszins blijkt dat er „in een Eur. ■oorlog geen bescherming meer bestaat voor Londen en zijn 10 milj. in woners" en dat men erop rekenen moet dat de strategie der toekomst is: „de burgerbevolking te terroriseeren en te dwingen om vrede te smeeken". Naar schr.'s inzicht lag het zwaartepunt der manoeuvers in den wensch om de bomb, vliegtuigen succes te doen hebben. Het Londensche publiek had zijn hart verpand aan de jagers, „the gallant defenders of London", doch het politieke doel bracht mede, propaganda te maken voor een krach tige bombardementsvloot. Die propaganda zien we dan ook onmiddellijk na afloop der manoeuvers in alle invloedrijke bladen verschijnen. En daarom: In 1927 werd Londen gebombardeerd teneinde de noodzaak van moderne, snelle jagers te onderstrepen; in 1928 demonstreert men de gevaren voor Londen uit de lucht als propaganda voor een krachtige bom bardementsvloot. Van het art. „Qrosze Reichswehrmanöver 1928" in Schweiz. Monatshefte fiir Offiziere aller Waffën, Nov. nummer, lezen we als slot de volgende :algemeene beschouwingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 83