256 Het afbreken van het gevecht, de uitvoering van bewegingen, welke ten- doel hebben het verzamelen van troepen, e. e. a. onder dekking van zwakke veiligheidsafdeelingen, het doen omzwaaien van geheele divisies in een nieuwe richting, dat alles zijn dingen die een tot een hoog peil opgevoerde tactische opleiding van den troep vooronderstellen. Met de tot 12 jaar dienende manschappen van de rijksweer, met officieren die voortdurend; cursussen, oefenritten, tactische oefeningen enz. meemaken en geheel afgezien nog van de liefde voor hun vak reeds door de scherpe mede dinging tot de hoogste prestaties aangespoord worden, kan dat alles ook zonder twijfel onder vijandelijk vuur worden uitgevoerd. De ruime voorzie ning met mitrailleurs, welke overal op de werkzaamste plaatsen van de spaarzaam met troepen bezet gehouden gevechtsstrooken zijn opgesteld, maakt het mogelijk ook aan zwakke dekkingstroepen voor langeren tijd den schijn van belangrijk grootere sterkte te geven, gedurende den tijd dat de regimenten afdeelingsgewijs afmarcheeren en zich eerst ver achter waarts of zijwaarts van het oorspronkelijke gevechtsveld verzamelen". „Een dergelijke troep van zelfstandige strijders mag niet voor den loop- gravenstrijd worden bestemd, waar iedere flinke boerenjongen met het mes tusschen de tanden en de handgranaat in de vuist, dus zonder eenige opleiding, ten slotte ook zijn mannetje staat. Die troep zoekt zijn kracht in de beweging, in het aanvallen van logge, met overmatig van mecha nische treinen voorziene militie-legers en daarin, dat hij zich door bliksem snelle bewegingen verveelvoudigt". Verder worden nog besproken het indeelen van gemotoriseerde eenheden bij een cav. divisie, een aanval met gebruikmaking van nevel, de verbin dingsmiddelen. Ook dit artikel maakt sterk den indruk van geschreven te zijn met de bepaalde bedoeling te bewijzen dat het gemis aan veel (bij het verdrag van Versailles verboden) modern materieel geheel kan worden vergoed door het op hoog peil brengen van het moreel van aanvoerders en troep. Men zoeke er dus niet naar geheel onpartijdige uitspraken. Tactiek. Mil. Wochenblatt No. 20. (Nov. '28). In Gleiche oder ungleiche Abstande" worden de verschillende gevallen besproken waarin infanterie met gelijke onderlinge tusschenruimten of afstanden marcheerend, zich zoo gemak kelijk verraadt. „Ongelijkmatig in het terrein verspreide, zich kalm houdende menschen zijn voor vliegers eenvoudig onzichtbaar". Zijn zij regelmatig in een rij opgesteld met gelijke tusschenruimten, dan zijn ze spoedig ontdekt. „Hoe ver moet met die onregelmatigheid gegaan worden? Voor een groote rnarsch-colonne, met vieren marcheerende op een weg, heeft afstandnemen geen zin, aangezien een dergelijke colonne toch ontdekt wordt. Een voor hoede-compagnie kan zich, door in groepen opgelost te marcheeren met ongelijke afstanden (van 10 tot 30 pas), reeds moeilijk-zichtbaar maken. Een voorhoede-sectie zal, door ter weerszijden van den weg en met onge lijke afstanden (van 5 tot 20 pas) te marcheeren, ook voor waarneming van den grond moeilijk te ontdekken zijn. Een patrouille echter of een groep in verspreide orde, moet steeds met ongelijke afstanden marcheeren". Het artikel geeft meer practische wenken, ook voor het voorwaarts gaan onder vijandelijk vuur in verband met meer of minder kwetsbare vormen. Mavors, Dec. nummer 1928. Kapitein S. Veldmeyer en Luit. P. G. A. Fortanier vervolgen hun artikel„De aanval op de voorposten van een stelling, nadat de gevechtsaanraking is tot stand gebracht". Zie Oct nummer). Behandeld wordt de aanval van een bataljon (3 compagnieën en 1 mitrailleurcompagnie) gesteund door een batterij bommenwerpers op een steunpunt in de vijandelijke stelling.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 84