Regeering onder haar invloed remmend werkt op de handelingen van haar Hoogen Commissaris, brengen zij hun hoop op Raissouli over. In den strijd tusschen den cherif en Sylvestre treden zij tusschenbeide en belasten zich met het overbrengen van het schriftelijk verzoek van Raissouli om Duitschland's protectoraat aan de legatie te Tanger. Spanje protesteert, maar dan richten de Mannesmanns zich tot het kabinet-Romanones met een memorie, waarin zij concessie vragen voor de oprichting van een Chartered Company, waaraan Spanje zijn rechten op het Rif zal overdragen. Aan de stammen zal een zekere autonomie worden toegekend, in ruil waarvoor zij een vredesverdrag zullen teekenen en de Spaansche supprematie zullen erkennen. Spanje zal zijn troepen uit Marokko terugtrekken, een inh. korps onder bevel van Raissouli zal hun taak overnemen. De Company krijgt plein pouvoir in zijne betrekkingen met de bevolking behoudens uiteindelijke goedkeuring door de Spaansche Regeering van eventueel te sluiten overeenkomsten. Deze memorie wekt zoo'n verontwaardiging bij de hidalgo s, dat de Duitsche gezant te Madrid het geraden acht openlijk zijne landgenooten te desavoueeren. De plannen voor een Chartered Company worden opgeborgenhet concern blijft echter in nauwe relatie met Raissouli en kaids van beteekenis als Abd el Krim Sr., die het min of meer openlijk steunt in hun streven naar autonomie, in de klaarblijkelijke verwachting, dat autonome hoofden soepeler zullen zijn dan het Spaansche gezag. Zoo toont zich de in dustrieel Echevarieta, een der voornaamste Spaansche deelgenooten van het concern, bij verschillende hierna te noemen gelegenheden een trouw vriend van de Abd el Krims. Nog onder het bewind van gen. Jordana verzendt Abd el Krim Sr. een protest tegen de z. i. enge toepassing van het statuut, vastgesteld bij het Spaansch-Marokkaansch verdrag van 1912. Naar zijn meening beteekent het protectoraat niet alleen eerbiediging van plaatselijke gebruiken en instellingen, maar ook een versterking van het gezag der inh. hoofden met den steun van het Spaansche leger. Het protest wordt ter zijde gelegd, maar op een tweede, in heftige bewoordingen vervat en ditmaal behalve aan de Com- mandancia te Melilla, ook aan de Regeering te Madrid verzonden, wordt geantwoord met een opdracht aan Abd el Krim Sr. om zich bij den Hoogen Commissaris te vervoegen. Tegelijkertijd heeft de jonge Mhamed, te Madrid studeerend, zich in een onder houd met den correspondent van de Libertad vrij extremistisch uitgelaten (14) en als nu Abd el Krim Sr. in gebreke blijft aan zijn opdracht te voldoen, acht het Spaansche bestuur het wenschelijk de hand te leggen op zijn dienaar te Melilla, Abd el Krim Jr. gezegd Si Mohand, en dezen voorloopig te gijzelen in de gevangenis van Caballerizas. Na 11 maanden gijzeling weet Si Mohand te 180 (>4), Luis de Oteyza. Abd el Krim y los prisoneros. ed. El Libertad, Madrid. 1923.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 8