264 De uitwerking als explosief is meer dan 1/2 maal zoo groot als die van trotyl en 1% maal zoo groot als van springgelatine (van 80%). Ontvlammingstemperatuur 148°C. Bij de ontploffing ontstaat geen ander giftig gas dan kooldioxyde. Met mechanische middelen is de stof niet tot ontploffing te brengen. De fabricage zou zeer eenvoudig zijn. C. Krijgsverrichtingen tegen verzetslieden. Revue d'Inf, Dec. '28. „Au Levant avec La colonne légere a la prise de Sóueida" (24-25 April 1926). Schr. geeft het slot van zijn artikel (zie ook I. M. T. blz. 172). In de conclusie wijst hij op de groote beteekenis van het gebruik van geweer mitrailleurs M. 24, ook op de beteekenis daarvan voor het moreel van de eigen infanterie, die tot dusver gewend was te strijden met den geweer- mitr. M. 15, waardoor de verwachtingen blijkbaar niet zoo hoog gespannen waren. Fares bey, een neef van sultan Attrache verklaarde, nadat hijzelf met het wapen geschoten had: „Het is dwaasheid te vechten tegen troepen die een dergelijk wapen hebben". Luchtvaartpolitiek, enz. Mil. Wochenblatt No. 18, Nov. '28. „Das neugeschaffene französische Luftministeriumbehandelt de nieuwe phase waarin de ontwikkeling van de Fransche luchtvaart is gekomen na den dood van minister Bokanowski in 1928. Het belangrijke is dat de nieuwe minister voor luchtvaart niet in de eerste plaats is burgerminister, doch militair minister en gelijk te stellen met den minister van oorlog en dien van marine. Want naast de geheeie burgerluchtvaart heeft de minister onder zich bijna alles wat behoort tot de luchtvaart van leger en marine, d. w. z. de beide luchtvaartafdeelingen van die ministeries met alles wat aan vliegscholen, inrichtingen voor het nemen van proeven, vliegvelden, magazijnen enz. aan die afdeelingen onder geschikt is, gaan over naar het nieuwe luchtvaartministerie. Wat de eigenlijke luchtstrijdkrachten betreft, komen er onder de strijdkrachten voor den opera tieven luchtoorlog, dus de bombarder- en de jachtvliegdienst. Overigens behoudt het leger de vliegtuigverbanden bestemd voor de ver- kennings- en waarnemingsdiensten met de daarbij ingedeelde jachtverban- den terwijl bij marine zijn gebleven alle vliegtuigen op moederschepen en andere schepen, en een aantal escadrilles in de oorlogshavens, bestemd voor verkennings- en waarnemingsdiensten. Het aanschaffen van het materieel voor deze leger- en vloot-vliegtuig- verbanden is geheel in handen van den luchtvaartminister. Hij is ook, overeenkomstig zijn militaire beteekenis, lid van den rijksverdedigingsraad. Vele Fransche schrijvers zien in deze vorming van een zelfstandige lucht macht slechts een schrede op den weg naar een nieuwe inrichting van de opperste militaire leiding. Drie ministeries, die alle drie ten doel hebben de landsverdediging, eischen een gemeenschappelijke leiding, nl. die van een minister van verdediging (of oorlog) waaronder staan: de minister van 'net leger, (niet meer dus van „oorlog"), de marine-minister en de luchtvaartminister. Inderdaad een logische oplossing van het defensie- vraagstuk, v. z. b. de opperste leiding, vooral bij een militaire grootmacht. „Luftfahrtrundsch.au" (Mil. Wochenblatt No. 21. Dec. '28) geeft interes sante gegevens op het gebied van luchtvaart in het algemeen en de lucht strijdkrachten der militaire grootmachten in het bijzonder. Heerestechniek, No. 11, Nov. '28. „Die Internationale Luftfahrt-Ausstellung 1928" geeft een overzicht van de in 1928 gehouden tentoonstelling te Berlijn, waar de nieuwste verkeers- en sportvliegtuigen aan het publiek werden getoond. Militaire vliegtuigen ontbraken geheel (D. mag die niet bouwen als gevolg van het verdrag van Versailles). De Hollandsche vliegtuigin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 92