368 Generaal Camo/i wil de cavalerie geheel afschaffen en vervangen door auto's en ook de paarden van de artillerie en de treinen door auto's vervangen. Generaal Alléhaut beschouwt algeheele motorisatie als een utopie. De be staande organisatie der divisiën moet blijven behouden, doch deze moet wor den gesteund door gemotoriseerde wapens. Hij stelt zich het toekomstleo-er voor te bestaan uit: a. lichte divisiën voor de verkenning. b. liniedivisiën voor de inleiding en doorvoering van het gevecht. c. algemeene reserves met gemotoriseerde artillerie en vechtwagens, die voor snelle verplaatsing beschikken over vervoerformaties. De inleider komt tot het volgende resumé (voor Nederland) le. Afschaffing van Inf. en Art. minitietreinen, van proviand- en haver- wagens. 2e. Oprichting van Divisiegroeps-, Autotrein-Bataljons. 3e. De veldartillerie moet zoowel door paarden als door motortrekkers getrokken kunnen worden. 4e. Oprichting van 3 autobuscompagnieën. 5e. Oprichting van een gemotoriseerd verkenningsbataljon van 2 com pagnieën motorrijders. 6e. Oprichting van een afdeeling motortrekkers, die de per auto aange voerde Artillerie in afwachting van de komst der bespanningen in stelling brengen. 7e. Geleidelijke motorisatie van de geheele artilleriezoodra dit tot stand zal zijn gekomen, kan de in punt 6 bedoelde afdeeling vervallen. Naar onze meening heeft het motoriseeringsvraagstuk ook voor ons leger groote beteekenis. De groote hoeveelheid auto's hier te lande, waar bij wij in het bijzonder wijzen op de vele autobussen en vrachtautomo bielen, waartegenover kan worden gesteld de betrekkelijk zoo geringe sterkte van ons leger, kan het mogelijk maken om de „efficiency" van het leger tot hoogen graad op te voeren. Het wegennet, dat dikwijls als een bezwaar gold, breidt zich juist voor het toenemen van het aantal auto's gestadig uit. Van een afschaffing van de cavalerie zal echter geen sprake kunnen zijn, gezien hare zoo crerinm; sterkte. Gedeeltelijke motoriseering van de artillerie is wellicht wel te verkrijgen, in het bijzonder voor de gevechtstreinen. Toch zullen paarden met name voor de bergartillerie, niet kunnen worden gemist, tenzij van speciale „terreintrek kers" zou kunnen worden gebruik gemaakt en dan nog is het zeer de vraao- of vooral de begartillerie dan niet vele terreinen voor haar zou zien afge" sloten. Het zou bijzonder toejuiching verdienen indien eens een proef kon worden genomen met het vervoer met auto's van een detachement van gemengde samenstelling, in het bijzonder om te kunnen nagaan welke tijdsbesparing alsdan kan worden verkregen. Indische Gids Februari 1929. Wij vestigen de aandacht op een artikel van A. Hoorweg: „Politie, leger en veiligheid in N e d e r I.-I n d i waarin in het bijzonder de politie wordt behandeld, terwijl aan het leger alleen in zoover een plaats wordt ingeruimd, als noodig is om den invloed te schetsen welke dit gezagsorgaan uitoefent op de werkingssfeer en in verband daarmede op de organisatie en de formatie van de algemeene en gewapende politie. Het artikel wordt vervolgd. C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 100