schietgaten, maar de geloovigen lossen geen schot, onzichtbaar dan wel als lijken neerliggend in de vlakte. De tanks gaan over het lichaam van enkelen hunner en zelfs geen gekreun heeft van hun zelfopoffering getuigd Eensklaps weergalmt de vlakte van woest krijgsgeschreeuw, het volgend moment beantwoord door kreten van woede en schrik en bijna onmiddellijk daarop breken drie groote vlammen uit. De honderd ten doode gewijden, althans 93 hunner, want 7 zijn door de tanks verpletterd, hebben zich als één man uit het struikgewas verheven, de oorlogsmachines omringd, hun stalen pantsers beklommen. Zij hebben den loop van hun geweer door de spleten geduwd, granaten door de schiet gaten geworpen en ten slotte de vijanden achter hun stuk of hun stuurwiel afgemaakt. Dan, niet in staat zijnde zich van dergelijke wapens te bedienen, hebben zij er den brand in gestoken, die gevoed wordt door de benzinereserves. Aldus is deamrar gereed vooreen nieuwe operatie op groote schaal. De Spaansche liniën strekten zich in het Oosten uit van de kust bij Afrau naar het Zuiden over Tifarouine, Izummar, Sidi Messaud tot Mizzian om zich dan in een scherpen hoek naar het Westen om te buigen tot Tizzi Assa en vandaar weer naar het Z. O. tot Dar Drious. De centrale generale staf te Madrid had, rekening houdend met een mislukken der onderhandelingen en de positie van Tizzi Assa niet zonder gevaar achtend, daarom voorgesteld Sidi Dris weder te bezetten en de linie vooruitte brengen tot Sidi Dris-l-guerriben, welke linie dan naar het Z. verlengd zou worden tot Ain Zohra aan de Fransche grens. Aldus zou men de linie belangrijk ver korten, de Tensaman, Beni Touzin en Tafersit weder onder Spaansch gezag brengen en bij een volgenden sprong kaap Quilates kunnen bereiken, vanwaar men met de artillerie de baai van Alhucemas en den toegang tot de Nkour-vallei kon beheerschen. Veelom vattend was de operatie niet: de afstand Afrau-Sidi Dris bedraagt langs de kust slechts 12 K.M., Sidi Messaud-Anoual 16 K.M. hoofdzakelijk door bergland en Tizzi Assa nog geen 5 K.M. door een streek van ravijnen doorsneden. Dit plan werd in de Spaansche pers, als naar gewoonte, ampel besproken. Het blad La Voz, dat over een als bekwaam bekend staand medewerker beschikte, beoordeelde het plan als een tweede linie-Sylvestre, maar nog iets verder vooruitgebracht en verlengd, en achtte het dan maar beter in eens door te marcheeren naar Alhucemas, want het bezetten van de O. Nkour, zou zeker niet meer offers vergen dan de nu voorgestelde nadering, het was slechts een kwestie van menschen, geld en materieel. „Dan zullen wij ons echter in een vijandige streek bevinden, altijd bereid ons in den rug aan te vallen. De strijdmacht van Abd el Krim geschat op 9.000 geweren, eenige kanonnen en mitrailleurs, zullen wij misschien jaren lang een permanente bezetting van 100.000 man alleen in dat gedeelte van de zone moeten handhaven".-Daarom 278

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 10