378 maar speciaal tegen de massa der in de industrie- en handelscentra vereenigde burgerbevolking, wordt algemeen als succesbelovende inleiding van een toe komstoorlog aangemerkt. Daarbij wordt echter bijna steeds de daadwerkelijke uitwerkingsmogelijkheid van zonder meer gebruikte prikkelende en giftgassen overdreven". Schr. voert aan de mogelijkheid van een afdoende bescherming daartegen door een gsabeschermingsdienst die in de eerste plaats is een organisatie- en geldkwestie. Anders staat het met wat schr. noemt de gemengde aanval, d. w. z. de luchtaanval met gas-, brand- en brisante bommen gelijktijdig. Hij bespreekt de gevolgen van dergelijke aanvallen op een stad als Berlijn en schildert de paniek onder de bevolking en de materieele uitwerking in felle kleuren. Be staat dus tegen den aanval met uitsluitend chemicshe middelen nog een afweermogelijkheid, „tegen den gemengden aanval met bommen is met af doende zekerheid op succes, niets te beginnenzelfs sterke eigen luchtstr. krachten kunnen dien niet verhinderen". „Er is geen groote verbeeldingskracht voor noodig om zich voor te stellen wat er van Europa zou worden wanneer de staten elkaar op deze wijze het levenslicht zouden uitblazen". Schr. wijst erop dat Europa toch al een deel van zijn invloed naar buiten door vroegere en speciaal door den wereld-oorlog verloren heeft en pleit voor een spoedige Europ. overeenkomst terzake, vóór het te laat is. Revue militaire Suisse. No. 11. November 1928. „La dêfense anti-chi- miqueIr. S. de Stackelberg. In het slot-artikel (zie ook I. M.T. blz. 170) worden o. a. behandeld de besprekingen, gehouden op de conferentie van Brussel op 16 Januari 1928 e. v. dagen, voor de bescherming van de burgerlijke bevolking tegen den chemischen oorlog. Aan het artikel is toegevoegd een ontwerp voor het „Paarse kruis" (Internationale organisatie voor de bescher ming der burg. bevolk, tegen den chemischen oorlog). Nevel en rook. Mil. Wochenblatt. No. 27, Januari 1928. „Künstlicher Nebel und Feaer- überlegenheit". Schr. brengt in herinnering de in de Ver. Staten van N. A. gehouden proeven, welke ten doel hadden tactische regels vast te stellen voor het gebruik van nevel en rook en tevens te onderzoeken welke betrekking er bestaat tusschen rook en vuuroverwicht. Ten aanzien van het tactisch gebruik worden twee soorten rook en nevel onderscheiden, nl. 1. een rookscherm dat ten doel heeft de eigen opstelling aan de waarneming van den vij. te onttrekken en dat dus gelegd wordt om de eigen opstelling; 2. een rookscherm dat ten doel heeft den vij. het uitzicht uit zijn opstelling te benemen en dat dus om de vij. opstelling gelegd wordt; Rookschermen ad 1 worden gelegd door gebruik van rookkaarsen, rookpot- ten, e. d., die ad 2 worden gelegd door de art., mijnenwerpers of door vliegtuigen. Schr. bespreekt verder de proeven, genomen op het terrein van Edgewood Arsenal (Am.) en wijst erop dat de conclusies vooral critisch gelezen moeten worden. Artillerietechniek. Mil. wissenschaftliche und techn. Mitt. Nov. Dec. nummer 1928. „Die italienische 30,5 cM. Haubitze L/IT', Maj. F. Heigl. Het artikel geeft een beschrijving van „het machtigste geschut dat de Italianen gedurende 3 >/2 jaar van den oorlog gebruikten", het geschut dat nog heden in het Italiaansche leger als het beste van zijn soort geldt. De batterij bestaat uit 2 stukken met 400 schoten, waarvan 300 lichte en 100 zware granaten. De batterij is verdeeld in 3 échelons nl. 1. de batterij zelf met 50 schoten; 2. het munitie-échelon, op 1 dagmarsch achter de batterij; 3. het tweede munitie- tevens reservematerieeléchelon, bij het uitlaadstation of het vooruitgeschoven belegeringspark. De houw. verschiet lichte gran, van 351 KG. met 16 ladingen van 4,7-27 KG. gewicht en zware gran, van 445 KG. met dezelfde ladingen 1 tot 15 (No. 15 is 24,5 KG.). Het

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 110