De eolonne-Vera moest van Tafersit naar Tizzi Assa en Dje bel Axboul en had het het zwaarste te verantwoorden. De colonnes Salcedo en Seoane met de voorhoede, gevormd door de Regulares, de Tercio, de mehalla en de harka's kregen te 7 u.v. contact met den vijand. De eene trok rechts, de andere links om de vleugels van den ingegraven vijand, die dusdanig weerstand bood, dat men slechts voet voor voet vorderde, hoe wel de batterijen van Sidi Messaud, Ajdir Azouz en Farha met hun vuur ingrepen en steunden. De colonne-Moraies stiet nog op grooten afstand van Ben Tieb •op vijandelijke weerstandskernen en geraakte in hevigen strijd. De Rifanen waren goed verschanst, ook tegen artillerievuur, met den klaarblijkelijken opzet hardnekkig weerstand te bieden en gin gen herhaaldelijk tot den tegenaanval over. Op den linkervleugel ontmoette de colonne-Vera, tot groote verbazing van zijn chef, die de hoofdmacht des vijands tusschen Tifarouine en Afrau vermoedde, een taaien weerstand. De Rifanen deboucheerden van Matalza en hadden op den Djebel Oudia ver sterkingen opgeworpen, met artillerie bekroond. Hun artillerievuur werd beantwoord door de batterijen van Tafersit en omliggende posten. De tanks dekten den langzamen opmarsch van de infan terie met de Regulares in de voorhoede, daarachter de bataljons van Alava, Africa en Albuera. De Rifanen daalden op een gegeven moment van de heuvels met de bedoeling om een flankstoot uit te voeren en de colonne-Vera te omsingelen, zoodat de colonne- Morales naar den linkervleugel moest ingrijpen. De colonne-Pardo, die reeds 'savonds tevoren een eerste eche lon, uit de harka's bestaande, bij Afrau aan wal gezet had, was met daglicht in zijn geheel gedebarkeerd en werd al spoedig bij het voorwaartsgaan hevig onder vuur genomen. Zij splitste zich in drie groepen, de middelste avanceerde over de heuvels onder een onophoudelijk geweervuur, de beide anderen bogen af om de vleugels van den versterkten terreinstrook te omvatten. De Rifanen begonnen te wankelen en trokken dan in sprongen van heuvel tot heuvel terug. Enkele groepen, die zich daarbij blootgaven, werden door de mitrailleurs neergemaaid, andere, die het handgemeen af wachtten, werden met de bajonet aangetast. Van 5 u. v. af was de vliegdienst over de geheele linie in actie gekomen. De vliegtuigen lieten onafgebroken bommen vallen op de versterkingen en de massa's, die uit het binnenland den Rifanen te hulp kwamen Het bombardement bereikte zijn maximum bij de Djebel Oudia en tusschen Farha en Tifarouine. Ook verstrekte de vliegdienst vuuraanwijzingen aan het eskader ter reede van Afrau, dat dienovereenkomstig den vijand beschoot. Tegen 12 u v. begon de weerstand te verflauwen, eerst om 2 u. n. begonnen de Rifanen af te trekken, achtervolgd door de harka's, de mehalla en de Regulares. De cólonne-Pardo kwam het eerst binnen Tifarouine, maar moest nog op 200 M. van dien post 282

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 14