evenals trouwens ieder ander stelsel met het ai dan niet aanwezig zijn van een goede schr. dienst terwijl daarentegen bij de beschouwingen van ons huidige stelsel de noodzakelijkheid en het belang van hulpleiders zeer op den voorgrond worden geplaatst. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat dit betoog, waarbij schrijver blijkbaar zeer geporteerd is voor een bepaald systeem en naar onze meening niet de noodige ob jectiviteit betracht, zeer ten nadeele van eerstgenoemd stelsel moet uitvallen, terwijl daarentegen uit de literatuur van de laatste jaren meer dan eens blijkt, dat het, mits goed toegepast, uitste kend kan voldoen. Majoor Kroon komt tot een conclusie, zuiver gebaseerd op het te gen elkander afwegen van voor- en nadeelen, waarbij persoonlijke appreciatie uiteraard een zuiver objectief oordeel zeer moeilijk maakt. Dat schrijver dit zelf ook erkent, moge blijken uit het gestelde in de tweede zinsnede op blz. 339 van de Aprilafleve ring van het vorige jaar, waar hij ten aanzien van de nieuwe organisatie van de infanterie-sectie een zeer juiste stelling ver kondigt, welke ook in algemeenen zin met betrekking tot andere organisaties zijn volle waarde behoudt. Het oefenen met twee partijen, zooals maj. Kroon zich dat voorstelt en waarbij dus allerlei oneigenlijke situaties en toestan den kunnen voorkomen, behoort tot het verleden, d w. z. tot de jaren van voor 1914. Toen ter tijd werd, zooals wij reeds eerder uiteen zetten, de scheidsrechterlijke dienst niet genoegzaam naar waarde geschat, zoodat zich dan ook ontegenzeggelijk bij verschil lende manoeuvres de door maj. Kroon opgesomde nadeelen voor deden. Na den wereldoorlog is echter in dien toestand een algeheele ommekeer gekomen; men heeft aan het arbitrale gedeelte een zeer hooge waarde toegekend en, vergeleken met voorheen, de organisatie, zoowel aan personeel als aan materieel, zeer beduidend uitgebreid. Juist de scheidsrechterlijke dienst is het orgaan, waarmede de leiding oneigenlijke toestanden voorkomt of bestraft en waarmede zij verhindert, dat men „roovertje gaat spelen" of „kunststukjes uithaalt". Alle nadeelen, welke ten aanzien van bovenbedoeld stelsel in het geding worden gebracht, kunnen door de activiteit van een goede scheidsrechterlijke organisatie worden ondervangen. Men meene toch niet, dat oneigenlijke si tuaties inhaerent zijn aan het stelsel. Ook onder ons huidige systeem komen veelvuldig toestanden voor, welke in geen enkel opzicht den toets der kritiek zouden kunnen doorstaan. Wij ver wijzen hier slechts naar de door ons op blz. 4 en 11 van de 286 Zooals uit mijn artikeltje in het I.M. T. No. 2 duidelijk moge zijn gewor den, hecht ik geen overheerschende waarde aan de uiteenzettingen en bewe ringen omtrent voor- en nadeelen van eenige organisatie, welke 'ook, mits die organisatie slechts gebaseerd is op den eisch, dat ze de behoeften, welke het moderne gevecht stelt, zooveel mogelijk benadert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 18