Deze stations, waarmede in 1927 werd geëxperimenteerd, waren gebouwd voor een golfbereik van 18 tot 55 Meter, terwijl die in 1928 gebouwd, tot uitbreiding van het materieel, binnen den golfband van 20 tot 95 Meter op diverse golflengten kunnen werken. Het werd aldus noodzakelijk het aansluitende bereik van 60 tot 95 Meter op de groote afstanden volledig te onderzoeken, zoodat ook hieromtrent een juist oordeel zou worden ver kregen. Teneinde een goed beeld te verkrijgen omtrent de variatie in geluidsterkte der golven van 18 tot 95 Meter werden op dezelfde standplaatsen als het vorige jaar K. G. st^ioris opgesteld (behou dens te Loeinadjang instede van te PasSfëfoean^ de afstand hemels- breed tot Tjimahi is voor beide plaatsen vrijwel gelijk, en te Djombang inplaats van te Madioen, terwijl Tandjong-Sari werd overgeslagen). Achtereenvolgens werd de bruikbaarheid van de golflengten van 60, 65 enz. met 5 Meter opklimmend tot 95 Meter gedurende 24 uur nagegaan. De werktijden waren gesteld op 12 uren. Gedurende een werkperiode van 12 uren werden twee golfleng ten gelijktijdig beproefd. De stations seinden bij opvolging gedurende 15 minuten en wel 7 a 8 minuten op elke golf. Met inbegrip van een rustdag na een nachtdienst konden op deze 'wijze per week hoogstens 4 golflengten worden afge werkt. Om de tusschen de seinperioden van 15 minuten gelegen tijd: voor elk station te beperken en zulks tot betere contröle der geluidsterkte van de uitgezonden golfengten (het zou mogelijk zijn, dat in een tijdsinterval tusschen 2 seinperioden van 15 minuten voor een station de betrekkelijke golflengte niet meer doorkwam) werd het noodzakelijk geacht ten hoogste 5 stations in één net te vereenigen voor onderlinge correspondentie. De geluidsterkte-metingen geschiedden te Tjimahi, alwaar 2 stations waren opgesteld, verdeeld over de twee netten, waarin de op de diverse standplaatsen gedetacheerde K. G. stations waren opgenomen. De periodes van slechte of geen ontvangst voor de verschil lende golflengten werden minstens één keer opnieuw gecontro leerd, door op reservedagen gedurende die tijden de proefneming met de besbetreffende golf te herhalen. De onderlinge ontvangst tusschen de buiten Tjimahi opgestelde stations bleek een goede contröle voor de geluidsterkte te Tjimahi, althans bij nagenoeg gelijke afstanden. Een overzicht van de tot elk net behoorende stations met de onderlinge afstanden hemelsbreed in K. M. 's volgt hieronder. 295

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 27