De geluidsterktemetingen der diverse golven zijn in bijgaande grafiek in beeld gebracht. Voor een goed overzicht van het geheele golfbereik van 18 95 Meter is tevens hierbij gevoegd de grafiek, welke als resul taat der proefneming in 1927 werd samengesteld voor den golfband 18—55 Meter. In nevenstaande tabel zijn beide grafieken samengevat, waarbij als onderste grens der geluidsterkte het getal 1000 is aangenomen, een sterkte, waarop de correspondentie in doorsnede nog goed was. Nadere toelichting behoeven de grafieken of tabel niet; zij spreken voor zich zelf. Alle kortegolfstations zullen nu worden voorzien van de golf lengtetabel, zoodat bij voorkomende gelegenheden op diverse afstanden direct is na te gaan, welke golven bruikbaar zijn voor radio-correspondentie op gewenschte uren van het etmaal. ad II a. Proefneming omtrent de bruikbaarheid van den golfband van 25 tot 95 Meter op de tactische afstanden gelegen binnen een rayon van 25 K. M. Primaire energie circa 150 Watt. Het doel van deze proefneming is geweest om aan te toonen dat de K. G. stations, welke speciaal voor het lange afstandsver keer zijn gebouwd, ook op de tactische afstanden zeer goed bruik baar zijn. Volgens oningewijden zou dit laatste niet mogelijk wezen; het heette zelfs, dat zulks in Europa experimenteel was bewezen. Een officieele mededeeling daaromtrent in technische vakbladen werd d. z. echter nog niet aangetroffen. Provisorische proefnemingen met K. G. stations in vliegtuigen door de Marine in Nederland genomen, hebben juist het tegen gestelde bewezen. Achtereenvolgens werden bij deze proef de golflengten van 20, 25, 30, enz. met 5 Meter opklimmend tot 95 Meter gedurende 24 uur beproefd. Dezelfde werkwijze als vermeld onder proefneming ad 1 werd ook hier toegepast, terwijl om dezelfde redenen als daar genoemd de K. G. stations, welke op diverse standplaatsen waren opge steld, in twee netten werden ondergebracht tot onderlinge correspon dentie. De standplaatsen in de twee netten met vermelding van de afstanden hemelsbreed in K. M.'s volgen hieronder. 298

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 30