De geluidsterktemetingen geschiedden weer op beide stations te Tjimahi. De resultaten der metingen zijn thans niet in een grafiek samengevat, omdat over het algemeen voor de meeste golven op verschillende standplaatsen de max. geluidsterkte 8000 werd gevonden, zoodat een grafiek grootendeels zou bestaan uit horizontale lijnen. Nevenstaande tabel geeft echter een samenvatting van de metingen. Hieruit is te lezen, dat binnen een rayon van 10 K. M. (Net 1) de geheele beproefde golfband van 20—95 Meter steeds conti nued 4 uur is doorgekomen. Op afstanden kleiner dan 2'/2 K. M. werd reeds tijdens het beproeven der zenders herhaaldelijk op diverse korte golven geëxperimenteerd, zoodat het niet noodig werd geacht deze zeer korte afstanden weer in de proefneming op te nemen. Uit de tabel volgt verder dat, op afstanden grooter dan 10 K. M. (Net 2) de korte golven 20, 25 en 30 Meter gedurende enkele nachtelijke uren wegvallen. Bij de proefneming in Net 2 werd op de kortste golven tot 40 Meter toe 's nachts vrij veel last ondervonden van storingen door commercieele stations, naast soms vaak hinderlijke lucht- storingen, in het bijzonder van den gedempten zender der P. T. T. op Malabar, welke met zijn kolossale energie van circa 30 Kilowatt's en zijn sterk storende gedempte seinen den ether binnen een rayon van 20 a 30 K. M., zooals thans is ondervonden, over een band van circa 10 Meter vertroebelt. Volgens ingewonnen inlichtingen bij de P. T. T. zullen in den loop van het dienstjaar 1929 alle commercieele stations wor den omgebouwd tot ongedempte zenders, terwijl het overzeesche verkeer zal geschieden in den golfband korter dan 30 Meter. Van de ongedempte stations, ook die van zeer groote energie, zooals bijv. de 2 groote K. G. zenders te Bandoeng en Malabar, welke thans het verkeer met Kootwijk onderhouden, wordt bijv. absoluut geen hinder ondervonden, ondanks den korten afstand tot Tjimahi. Indien naast het toepassen van ongedempte stations ook nog de toewijzing der golflengten voor het commercieele verkeer internationaal zal zijn geregeld, hetgeen binnen afzienbaren tijd is te verwachten (volgens de Radio-Conferentie te Washington), zal aan de thans bestaande chaotische verwarring in den ether over het golfbereik onder de 40 Meter wel een einde komen. Bij de beproeving van de 40 en 45 Meter golf gedurende den nacht in Net 2 (afstanden grooter dan 10 K. M.) kwam een magnetische storing in de atmosfeer voor, waardoor de corres pondentie ernstig werd gestoord. De nachtproef werd tot twee keer toe herhaald, waarbij bo vendien tusschen Tjimahi en elk der 3 stations uit Net 2 afzon- 301

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 33