derlijk gedurende een nacht een verbinding op 40 Meter werd onderhouden. Van een magnetische storing werd bij die gelegenheden niets gemerkt. Toch klaagde het station te Tjiparaj 's nachts over slechte ontvangst van Tjimahi, terwijl dit in omgekeerde richting niet het geval was. Men had evenwel aan weerszijden last van den gedémpten zender der P.T.T. en op Tjiparaj ook nog van luchtstoringen. ad II b. Proefneming omtrent de bruikbaarheid van den golf- band van 25 tot 95 Meter op de tactische afstanden gelegen binnen een rayon van 25 K. M. niet stations van klein vermogen. Primaire energie circa 40 Watt. Waar de gunstige resultaten van de proef ad Ha d. z. reeds te voren waren voorzien, werd overwogen dezelfde proefneming te verrichten met zenders van geringe energie van circa 40 Watt. Met dergelijke lichte zenders zullen transportabele stations van gering vermogen zijn uit te rusten, z. g. tactische stations, welke de verschillende legeronderdeelen, waarbij zij worden ingedeeld, op den voet kunnen volgen. Tot dat doel werden 2 proefzenders gebouwd voor bovenge noemd golfbereik met een input van 40 Watt. Voorzien van 2 kortegolf-ontvangers en geëigende krachtbronnen werden alzoo 2 proef-tactische stations verkregen, waarmede geëxperimenteerd kon worden. Eén der stations werd te Tjimahi opgesteld, terwijl het andere zich telkens na afwerking van den golfband van 25 tot 95 Meter verplaatste. Deze werkwijze, hoewel meer tijdroovend, was gunstiger en gaf een betere controle omtrent het al of niet zwakker worden der seinen dan die toegepast onder ad ad I en ad Ha, omdat hier de 2 stations voortdurend en alleen met elkaar in correspondentie waren, dus de verschillende golflengten alleen op 2 standplaatsen werden beproefd, terwijl bij de hiervoren vermelde proeven telkens een station op een andere plaats een seinbeurt kreeg en de seinen afkomstig van één der luisterende stations, in verband met het uur van den dag, reeds zwakker geworden dan wel bereids weg gevallen konden zijn. Gezien de resultaten van ad Ila werden de navolgende golven beproefd: 25 enz. met 5 Meter opklimmend tot 50 Meter en voorts 60, 70, 80 en 95 Meter. Hiermede was het onderzoek van den band van 25 tot 95 Meter voldoende gewaarborgd. 302

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 34