De schijnbaar gunstiger resultaten bij de kortere golven op de afstanden boven de 10 K. M. moeten in hoofdzaak geweten worden aan de sterke storingen op dat kortegolfgebied door commercieele stations tijdens de proefneming ad 11a. Voor eventueel latere vergelijking met andere typen stations zij hierbij nog medegedeeld, dat bij meting gevonden is een opgeno men primaire energie van 42 Watt bij de kleinere en van 30 Watt bij de grootere golven in dit bereik van 25 tot 95 Meter. ad II c. Proefneming omtrent de bruikbaarheid van den golf- band van 100 tot 275 Meter op de tactische afstanden binnen een rayon van 25 K. M. met stations van gering vermogen. Primaire energie circa 18 Watt. Aangezien het te verwachten is, dat niet alle tactische stations (naast die voor het lange afstandsverkeer) zijn onder te brengen in het kortegolfgebied onder de 100 Meter, werd het noodzakelijk geoordeeld ook den golfband van 100 tot 300 Meter op de tactische afstanden te beproeven en wel eveneens met stations varr gering vermogen, (i) Betrekkelijk profiteert dit golfgebied nog van de groote voor- deelen der kortegolf, waarvan de voornaamste zijn: le. grootere selectiviteit; 2e. minder last van sterke luchtstoringen; 3e. geringere benoodigde energie. Voor dit doel werden 2 proefzenders gebouwd voor een golfbe- reik van 100 275 Meter. (2) De werkwijze bij deze proefneming was dezelfde als onder ad II b vermeld. Het station te Tjimahi stond voor het geheel te beproeven golfgebied 3X8 uur (over het etmaal verdeeld) in radiocommuni catie met het reizende station, dat achtereenvolgens werd op- opgesteld te: 304 De benaming „kortegolf" is ook in technische beteekenis relatief. Men pleegt de golven onder de 200 Meter in het algemeen „kort" te noemen, terwijl het gebied onder de 100 Meter speciaal „ultra-kort" wordt genoemd. Een scherpe grens is hier niet te trekken. Golflengten van 400 Meter en daarboven zijn zonder onderscheid met „lange golven" aan te duiden. (2) Bij deze proefzenders werden dezelfde krachtbron ea ook dezelfde zendlampen gebruikt als voor de tactische kortegolfzenders (ad lib). De opgenomen energie bleek echter hierbij gemiddeld 18 Watt te bedragen. Worden nu z. g. eenheidsstations gebouwd voor den golfband van 50 tot 250 Meter dan kan als gemiddelde primaire energie worden aangehouden 30 18 24 of rond 25 Watt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 36