Lagadar afstand hemelsbreed tot Tjimahi 4 K. M. Padalarang 8 Lembang 12 Soreang 16 Bandjaran 20 Geluidsterktemetingen werden hierbij niet verricht, omdat zulks niet noodig werd geoordeeld. Gedurende de proef werd gedurende 24 uur ontvangen op een loudspeaker op alle golflengten, hetgeen practisch een afdoende maatstaf is voor een zeer goede ontvangst op de hoofdtelefoon. De proefneming had een vlot verloop. Met deze proefstations werd nog een geslaagde demonstratie gehouden voor een tweetal officieren van den Generalen Staf en eenige belangstellenden, waarbij één station opgesteld was nabij de garage van het D. v. O., het andere op het raceterrein Tegallega (afstand circa 2l/2 K. M.) BESCHOUWINGEN. I. De vorenvermelde proefnemingen (in aansluiting aan die, welke in 1927 zijn gedaan) hebben thans afdoende bewezen: a. dat het kortegolfgebied van 20 -95 Meter zeer bruikbaar is voor het militaire radioverkeer, zoowel op de korte (tac tische) als op de lange afstanden. Op de lange afstanden is door toepassing van de geëigende golven op enkele (nachtelijke) uren na vrijwel continueel een 24 uur verbinding mogelijk. Op de korte afstanden geldt dit laatste voor een ruim bereik zonder voorbehoud. b. dat den golfband van 100 tot 275 Meter (te stellen op 300 Meter) op de korte (tactische) afstanden eveneens cor respondentie gedurende 24 uur toelaat en dus indien noodig, in verband met het groote aantal stations, die niet alle in het bereik onder de 100 Meter kunnen worden geborgen, voor militair gebruik moet worden gereserveerd. Nopens de vraag op welken band tusschen 20 tot 300 Meter het militair radioverkeer zal moeten geschieden, zal straks nader worden teruggekomen. II. In opvolging van de ontvangen opdracht werd bij de proe ven nog de beantwoording van de volgende vragen onder de oogen gezien. a. Welke invloed oefent het terrein uit op de bedrijfszekerheid van de radiotoestellen van gering vermogen? (tusschen- gelegen begroeiing, terreinverheffingen e. d.). b. Hoeveel toestellen kunnen, zonder elkander onderling te storen, tegelijkertijd seinen in de volgende gevallen: 305

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 37