Onverschillig het aantal stations, dat in een net opgenomen is, mag er steeds slechts één seinen, terwijl de anderen luisteren. Elk net krijgt toegewezen minstens één golflengte. Belangrijke netten en die, welke ook in onderlinge verbinding kunnen zijn, krijgen naast één hoofdgolflengte ook nog één reser- vegolf. Normaal wordt dan in het net op de hoofdgolf gewerkt. De reservegolf komt in gebruik: a. bij het snel van golf veranderen ter verhooging der geheim houding; b. bij druk verkeer in een net om 2 netstations in staat te stel len naast een bestaande verbinding in het net onderlinge cor respondentie te voeren; c. Om een ander net op zijn verzoek gelegenheid te geven met één der eigen netstations in radioverbinding te komen. Bestaat een net uit meer dan 2 stations, dan wordt één aange wezen als hoofdstation, dat de correspondentie in het net regelt en waakt tegen overtreding der seintucht. Het golflengteverschil ruim berekend, dat tusschen 2 netten be staan moet, om eventueele fouten door de bediening te maken te voorkomen is te stellen: a. voor het golfgebied van 30 60 Meter op 3 Meter. b. voor het golfgebied van 60 100 Meter op 4 Meter. c. voor het golfgebied van 100 -200 Meter op 8 Meter. d. voor het golfgebied van 200 300 Meter op 10 Meter. Met nadruk zij vermeld, dat het relatief groote verschil van 3 en 4 Meter voor den golfband onder de 100 Meter, niet noodig is voor de storingsvrijheid van deze korte golven. Om op de kortegolf onderling storingsvrij te kunnen werken zou een golflengteverschil tusschen twee netten van eenige tien tallen cm's ruim voldoende zijn. Het gaat hier echter om het maken van fouten door het per soneel te beperken. Dit behoeft nadere toelichting. Men denkt zich bijv. twee netten I en II. In net I werken twee stations A en B onderling op een golf van bijv. 40 Meter; in II zijn op hetzelfde oogenblik de stations C en D in correspondentie op 40f2 Meter. A en C seinen; B en D luisteren. Het golflengteverschil van /2 Meter is voldoende om een onder linge storingsvrije verbinding in elk net te waarborgen. Veronderstel nu, dat zender A een defect krijgt, zoodat zijn teekens plotseling wegvallen. Ontvanger B vermoedt dit niet, denkt dat A even gestoord zal zijn, dan wel dat zijn golf in lengte is veranderd door de een of 308

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 40