andere manupilatie van A, in elk geval B zoekt met de daartoe dienende knop een weinig links en rechts van het punt van afstem ming op A en hoort dan 1 graad hooger op de afstemknop het seinen van C op 40/2 Meter. B is evenwel in de veronderstelling, dat het wederom A ontvangt en neemt nu het telegram van C verder op. Is dit telegram in eigen taal gesteld, dan zal B spoedig begrijpen, indien althans een Europeaan het toestel bedient, dat de opgevangen seinen niet afkomstig kunnen zijn van A en hij dus A alsnog moet opzoeken. Indien daarentegen het radiogram in code of vercijferd wordt uitgeseind, zal hij eerst aan het einde van het opgevangen bericht of serie telegrammen merken, dat hij abusievelijk naar een ander net heeft geluisterd. In dien tusschentijd kan echter A zijn storing hebben opgeheven en zijn telegram hebben vervolgd. A wacht nu vergeefs op col- lationnement, denkt nu op zijn beurt, dat B gestoord is en het spel zou zich kunnen herhalen. Het behoeft geen betoog, dat op deze wijze een onnoodige ver traging onstaat bij de verzending van telegrammen, welke voor belangrijke berichten ontoelaatbaar moet worden geacht. Zit bij B een geroutineerde Europeesche telegrafist achter de ontvanger, zoo zal hij, hetzij uit het telegram, hetzij aan de wijze van seinen van C instede van A, spoedig zijn fout inzien, doch bij bediening door niet-Europeesch personeel kan deze tijd van storing vrij langdurig worden. Het is dus noodig, dat B zeker weet, dat eenige graden boven en onder den stand van den afstemknop, waarop hij A ontvangt, geen ander net kan worden gehoord. Uit het vorenstaande volgt, dat; le. relatief de selectiviteit van golven onder de 100 Meter ten op zichte van het eigen radioverkeer gedeeltelijk verloren gaat als premie voor de verzekering tegen fouten door het bedienings personeel te maken, doch de selectiviteit behoudt haar volle waarde ten opzichte van storingen door vreemde stations. Wordt in bovenstaand geval de ontvangst bij B gestoord door een vreemd station, zoo heeft B slechts A te verzoeken zijn golf lengte eenige tientallen cm.'s te vergrooten of te verkleinen om de hinderlijke storing volkomen te elimineeren. Voor de lange golfstations zou in geval van een dergelijke storing de golflengteverandering meerdere Meters moeten bedragen, bijv. op 300 Meter circa 6 Meter en op 600 Meter circa 20 Meter. 2e. hooge eischen moeten worden gesteld aan de opleiding en verdere vorming van het militair personeel, dat zeer geoefend moet 309

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 41