Uit practische overwegingen wordt ontraden het aantal netten boven dit maximum op te voeren. Acht men nog meer netten voor de radioverbindingen noodig, dan moet het golfbereik boven de 250 Meter eveneens worden benut. D. z. wordt evenwel vermeend, gelet op de te verwachten sobere uitrusting aan radiomaterieel van het veldleger, dat het bovenvermelde aantal ruimschoots voldoende zal zijn. Voor het verkeer op lange afstanden komen b. v. in aan merking le. de verbinding beide Divisiecdtn. met het Hoofdkwartier; 2e. de verbinding Hoofdkwartier met de Regeering en Comdt. Zeemacht. In totaal alzoo 2 strategische netten. Van beide typen netten heeft men dus in den golfband van 30 tot 250 Meter een ruime reserve, welke nog grooter wordt, indien enkele minder belangrijke netten, instede van twee, slechts één golflengte toegewezen krijgen. In het vorenstaande betoog is slechts ter bepaling van de gedachte de golfband van 30 tot 250 Meter voor een indeeling in netten in beschouwing genomen; het spreekt vanzelf, dat, het bereik naar behoefte kan verkleind of vergroot worden. Het beschikken over een reserve aan netten is evenwel een belangrijk voordeel (gebruik voor zelfstandige detachementen, uitbreiding van het golflengteverschil van 3, 4, 8 en 10 Meter tot betere verzekering tegen fouten van het personeel), zoodat verkleiningen van den genoemden band, welkepractischgebleken is zich bij uitstek te eigenen voor het gestelde doel, niet raadzaam wordt geacht. Voor de verhoudingen in het Indische leger zal als voorbeeld thans nagegaan worden, hoe de verschillende golflengten onder de radionetten van de beide beschikbare Divisies kunnen worden verdeeld, uitgaande van een benoodigd aantal le. van 4 strategische netten en 2e. van 7 tactische netten per Divisie. De reserve van respectievelijk 100% en 40% voor de strate gische en tactische netten moet zeer groot worden genoemd in vergelijking met de buitenlandsche legers, waar gezien het groote aantal Divisiegroepen en Divisiën zulks zeker niet mogelijk zal wezen zonder te geraken in het golfgebied van eenige K. M.'s lengte, alwaar zich het probleem van toe te passen energie voor een bepaalde afstandsoverbrugging als één der moeilijkheden bij mobiele stations kenmerkt. In navolging van het Nederlansdche Voorschrift zullen per net 2 golflengten worden uitgetrokken. Alzoo zijn de volgende golflengten beschikbaar 311

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 43