He DIVISIE Tactische netten hoofdgolf in M. reservegolf in Meters. net I 62 138 net 11 70 154 net III 78 170 net IV 86 186 net V 94 205 net VI 106 225 net VII 122 245 Op al deze tactische golflengten kan binnen een rayon van 25 K. M. gedurende 24 uur zonder voorbehoud een goede radiover binding gegarandeerd worden. Het aantal stations per net bedraagt minstens 2 en uit practi- sche overwegingen (zie hiervoren) hoogstens 4, zoodat in het laatstgenoemde geval 2 stations op de hoofd- en 2 stations op de reservegolf in verbinding kunnen zijn. Men bedenke goed, dat in vorenstaand voorbeeld het aantal, toelaatbare netten binnen den golfband van 30250 Meter in verband met de d. z. aangenomen behoefte aan radioverbindingen is verkleind. Blijkt een grooter aantal radionetten noodzakelijk dan kunnen deze zonder bezwaar in genoemden golfband worden ingepast, terwijl, indien zulks gelet op de vereischte storingsvrijheid niet mogelijk is, het golfbereik evenredig boven de 250 Meter kan worden verhoogd. Gezien de groote voordeelen van de korte golf wordt ook voor de tactische verbindingen zooveel mogelijk de toepassing daarvan aanbevolen. Alleen noodgedwongen, in verband met een eventueel oneven redig groot aantal benoodigde radionetten in vergelijking met in buitenlandsche legers bestaande verhoudingen der legerformatie,. zal—gelijken tred houdende met dit toenemend aantal—van lange golflengten worden gebruik gemaakt. Men komt dan al stijgende in golflengte in het gebied, waar niet alleen de gewaardeerde selectiviteit ten opzichte van vreemde storingen verloren is gegaan en de bekende luchtstoringen der Tropen zeer hinderlijk voor de correspondentie zijn geworden, maar ook—ter verzekering tegen ongewenschte storingen door fouten van het personeel—het onderlinge verschil in netgolflengte grooter moet worden, m. a. w. het aantal netten ondanks een grooteren golfband kleiner zal zijn. 313-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 45