ad vraag d. Kan bij het optreden van zelfstandige detachementen (b. v. W. Java, Midden- Java en Oost-Java) eenzelfde golflengte tegelijker tijd bij verschillende detachementen in gebruik worden genomen? Het toepassen van eenzelfde golflengte bij zelfstandige detache menten op vrij groote onderlinge afstanden als bedoeld is: Ie. bij strategische stations uitgesloten, omdat deze over geheel Java onverschillig den afstand vrijwel even hard gehoord worden en elkaar dus sterk zouden storen. Men zou gebruik kunnen maken van de tijdstippen, waarop een bepaalde golf op een bepaalden afstand niet, daaren tegen op een anderen afstand wel doorkomt, doch deze met hode verdient geen aanbeveling wegens de onzekerheid van onderlinge storing, om dat de uren van wegvallen eener golflengte afhankelijk van den tijd van het jaar aan eenige schommelingen onderhevig zijn. 2e. bij tactische stations evenmin aanbevelenswaardig, omdat de betrekkelijk korte tactische golven van 55 200 Meter naar alle waarschijnlijkheid, ondanks de kleine energie van 40 Watt op bepaalde uren van het etmaal zeker ook op grootere afstanden op Java hoorbaar zijn, zoodat alsdan wederom onder linge storing kan voorkomen. Het is echter, gezien het groote aantal beschikbare netten en de geringe sterkte van het Indische Leger absoluut niet noodzakelijk om in verschillende netten onafhankelijk van den afstand eenzelfde golflengte te gebruiken III. Duplexverkeer is niet mogelijk, noch met de strategische, noch met de tactische stations. De ontvanger wordt nl. door den nabij geplaatsten zender te sterk beïnvloed. Omtrent de toepassing van radiotelefonie geldt het volgende. Radiotelefonie heeft voor militair gebruik niet de waarde welke men ervan zou verwachten. In het Nederlandsche Leger hecht men ook geringe waarde aan de radiotelefonie. Een proef gehouden bij het overbrengen van even lange berichten telegrafisch en telefonisch heeft uitgewezen, dat voor de laatste wijze van berichtenwisseling de tijdsduur tweemaal zoo lan<* bedraagt. Deze berichten waren in de Nederlandsche taal opgesteld. Bij overbrengen van vercijferde telegrammen, dan wel in code gesteld, wordt de tijd nog aanmerkelijk veel langer en bij een be- diening der toestellen door niet-Europeanen is telefonie vrijwel onmogelijk. J 316

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 48