Besloten moet worden bij radiocorrespondentie alleen gebruik te maken van telegrafie. •De toestellen zullen evenwel dusdanig gebouwd worden, dat toepassing van telefonie niet uitgesloten is. Radiotelefonie blijft echter van secundair belang, (wellicht voor vuurleiding bij de Artillerie toe te passen). IV. De strategische en tactische stations zullen nu aan een nadere bespreking worden onderworpen. Strategische stations. Een der grootste moeilijkheden bij het samenstellen der stations is de keuze van de meest geëigende krachtbron. Naast wisselstroomdynamo's aangedreven door benzinemotoren (bij gemis aan een speciaal voor de kortegolfstations geschikt type, werd tot heden steeds gebruikt de energiebron van het lange- golfstation), werden bij een drietal stations gedurende de proef nemingen voor het eerst gelijkstroomdynamo's toegepast, welke spe ciaal voor dit doel van eenige Firma's ter beproeving waren aange schaft. Wisselstroom voeding. Het K. G. station hiermede uitgerust is afgebeeld op foto 1. Z zender met een gewicht van 20.5 K. G. O ontvanger met een 12.K. G. K 2 onderdeelenkisten (Z rust ook op een derge lijke kist) met een gewicht van 19 32 51.—-K. G. T transformator met een gewicht van 17.K. G. A brandstroom-accu voor de ontvanger met een gewicht van 6.K. G. C een zak met touwen en piketten met een gewicht van 10.5 K. G. B benzinemotor D dynamo met een gewicht 76. K.G. Tusschen O en K bevindt zich de batterij kist met de plaatspanningsbatterijen voor den ontvanger met een gewicht van 16.K.G. Voorts zijn drie masten zichtbaar met een gewicht van 18.K. G. totaal 227.— K. G. Rond 230.— K. G. Op foto 2 ziet men het station bedrijfsklaar. Op de tafel bevindt zich links de zender en rechts de ontvanger op de batterijkist, welke de droge plaatspanningsbatterijen voor den ontvanger bevat. 311

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 49