Zijn Westelijke buren, de Ghomara, doet de amrar door broer Mhamed bewerken. Hun gebied behoort tot het presidio PerTon de Velez en het is den verzetsleider bekend, dat Berenguer met plannen rondgaat hier een basis te vestigen voor een on derneming tegen Ajdir. Het uitzicht op buit is voor Rifanen verlokkelijk en zoo is Ould Mhamed niet onfortuinlijk en brengt in October een contingent Ghomara mede, dat bij Selouan strijdt. Ook bij hun buren, de Khmes, wier gebied onmiddellijk aan Che- chaouan grenst, is Mhamed's propaganda niet onvruchtbaar geweest. Raissouli nochtans, hoewel genegen zijn dochter aan Abd el Krim uit te huwelijken (2S), heeft, door Berenguer nog altijd en échec gehouden, geen vrijheid van handelen. Reeds naar het Fransch gebied der Boven-Ouergha heeft zich de propaganda gericht, maar is hier vooralsnog gestrand bij den cherif Abd er Rahman Derkaoui, kaid der Beni Zeroual. Berenguer berust daar niet in, maar is in Januari 1922, in het Westen Raissouli en échec, in het Oosten met de Beni Said contact houdend, een operatie begonnen langs de Oued Lao om aldus een barrière op te werpen tegen de naar het W. voort woekerende propaganda. Abd el Krim zendt den Ghomara op zijn beurt een contingent Beni Ouriaghel te hulp om Don Da- maso's opmarsch naar Dar Akoba tot staan te brengen, maar de amrar maakt zich noodeloos bezorgd, want onder invloed van de onthoudingspartij heeft het ministerie-Maura te Pizarra een conferentie bijeen geroepen, die, bijgewoond door Berenguer, zal beslissen over te volgen politiek. Deze verwerpt de plannen van Don Damaso ten faveure van een directe actie tegen de baai van Alhucemas. Door den val van het kabinet-Maura krijgt dit plan zelfs geen begin van uitvoeringslechts maakt de con ferentie zich belachelijk door den gedelegeerde van het Roode Kruis, majoor Fernandez Almeida, met een ultimatum naar Ajdir te zenden, waarbij binnen veertien dagen uitlevering der gevan genen tegen een losgeld van 4 millioen peseta's geëischt wordt. De amrar beantwoordt dit op zijn beurt met een ultimatum, zoo kras gesteld, dat niemand het wil overbrengen en alles loopt uit op een wisseling van looze dreigementen _en het doorsnijden van den telegraafkabel tusschen Ceuta en Penon de Alhucemas door de Rifanen. Het nieuwe ministerie-Sanchez Guerra wil het weer met on derhandelen probeeren. Berenguer trekt daaruit de consequenties: „Uit Spanje kwamen geruchten van op handen zijnde verande- 272 (25) Het pleit niet voor hun inlichtingendienst, dat de Franschen eerst bij zijn onderwerping op 27 Mei 1926, vernamen, dat Abd el Krim sedert eind 1922 de schoonzoon van Raissouli was. (Illustration, 1926, p. 594). Ten onzent vormt de kennis van de familierelaties der verzetsleiders terecht het ABC van een inlichtingendienst. Had men Raissouli den schoonvader van Si Mohand geweten, dan zou men zich zeker niet zoo lang door eerstgenoemde om den tuin hebben laten leiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 4