Beide soorten stations zijn dusdanig uitgerust, dat ze onafhan kelijk van een moederstation gedurende onbepaalden tijd zelfstan dig kunnen optreden. indien de voorraad zend- en ontvanglampen eventueel na eeni- ge maanden mocht zijn verbruikt, moet aanvulling hiervan geschie den. Bij de wisselstroomstations is toepassing van radiotelefonie niet mogelijk; de correspondentie kan alleen telegrafisch geschie den. In verband met den breeden storenden band van stations op een zelfde standplaats opgesteld, moeten de golflengten hierbij grootere verschillen vertoonen (zie blz. 298). Een voordeel is het lichtere gewicht van de krachtbron. De voordeelen van de gelijkstroomstations zijn le. telegrafie en telefonie zijn hierbij mogelijk; 2e. het bedrijf is buitengewoon soepel en laat zeer snelle corres pondentie toe 2e. de bediening is veel eenvoudiger en kan zoonoodig door één man op dezelfde snelle wijze geschieden. Dit laastste voordeel spreekt vooral bij een druk radioverkeer in tijden van gevaar, gezien de afwezigheid van reserve aan be dieningspersoneel. Bij wisselstroomstations is de benzinemotor in het primaire gedeelte van de energiebron opgenomen, d. w. z. om den zender in bedrijf te stellen is het noodig de benzinemotor te doen loopen. Bij gelijkstroomstations is de benzinemotor alleen noodig om buiten de bedrijfsuren de accu's op te laden. Tijdens het bedrijf is zij niet noodig. Nu is een benzinemotor, en vooral een licht en transportabel type, practisch een grillig apparaat, dat vaak en dan op onge- wenschte oogenblikken verschillende storingen vertoont, die afhan kelijk van den aard, al of niet snel kunnen worden opgeheven. De praktijk heeft geleerd, dat een benzinemotor in handen van militaire radiotelegrafisten door onvoldoende kennis van zaken vaak storingen vertoont. Een storing van den benzinemotor beteekent bij wisselstroom stations een storing in het radiobedrijf. Bij de gelijkstroomstations heeft men dit bezwaar niet. Wanneer bij laatstgenoemde stations de laadmotor tijdens het Iaden tijdelijk gestoord is, kan men deze op zijn gemak nakijken en herstellen. Het radioverkeer heeft er geen hinder van, omdat tijdens het bedrijf, zooals reeds gemeld, de benzinemotor niet noodig is. Samenvattende zijn de 3 groote voordeelen van gelijkstroom- boven wisselstroomstations: Je. de kleinere storende band voor stations in de nabijheid op dezelfde standplaats opgesteld. 319

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 51