2e. bedrijfsstoringen van de krachtbron komen practisch niet voor. 3e. de correspondentie heeft veel sneller plaats. Terwijl het aanslaan van den motor tijd kost (vooral in afge- koelden toestand), geschiedt het in bedrijf stellen van een gelijk stroomstation door slechts één handel te bewegen. Het opvolgend in bedrijf komen van 2 gelijkstroomstations, welke een serie telegrammen hebben af te werken, geschiedt telkens bin nen 5 seconden. Het eenige bezwaar, verbonden aan de gelijkstroomstations, is het groote gewicht, doch bij dergelijke militaire problemen moet tenslotte een compromis worden getroffen tusschen de technische en militaire eischen. Voor wat betreft de strategische stations, welke meer in het bijzonder moeten dienen voor het groote afstandsverkeer, mag het gewichtsbezwaar niet te sterk gelden en moet naar d. z. meening de technische bedrijfszekerheid doorslaggevend zijn. Deze stations zullen op plaatsen worden opgesteld, welke per lichte één-tor.s truck bereikbaar zijn. In verband met het gewenschte snelle transport bij mobilisatie, binnenlandsche onlusten en natuurrampen verdient deze transport- wijze, welke ook in alle groote legers wordt toegepast, sterke aanbeveling. Thans wordt reeds beschikt over twee één-tons chevrolettrucks voor 2 gelijkstroomstations. Zij hebben uitstekend voldaan. Normaal wordt in de truck gewerkt. De stations zijn er evenwel niet vast in gemonteerd, zoodat zij, waar noodig, met draagkracht naar een gewenschte opstellirgs- plaats, welke eventueel niet per truck bereikbaar is, kunnen worden vervoerd. De foto's 5 en 6 geven een beeld van een gelijkstroomstation in een chevrolettruck. De stationsruimte is geheel af te sluiten en kan alle onderdeelen bevatten. Achter het stationsvertrek is ruimte voor transport van bedieningsmanschappen, terwijl naast den chauffeur nog 2 man kunnen plaats vinden. Voor een goed overzicht volgen hieronder de kosten van een compleet gelijkstroom- en wisselstroomstation voor het lange, afstandsverkeer. 320

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 52