Indien tot definitieve bouw dezer stations wordt besloten, zullen zij worden gemaakt voor het totaal gewenschte golfbereik van tactische stations nl. volgen's d. z. voorstel (zie voren) van 50 tot 250 Meter. De foto's 7 en 8 geven afbeeldingen van een tactisch station respectievelijk gereed voor transport en in bedrijf. Als krachtbron werd gelijkstroomvoeding toegepast op dezelfde wijze, als bij de strategische stations werd beproefd. Daartoe werden eenige proefexemplaren van geëigende motor generatoren aangeschaft. Op beide foto's ziet men twee verschillende typen (D en DM). Type D op foto 7 heeft het beste voldaan, is het kleinste in afmetingen en het geringste in gewicht. Dezelfde voordeelen aangevoerd voor gelijkstroomvoeding der strategische stations gelden ook onveranderd hier. Het station moet nu evenwel organiek niet uitgerust worden met een laadaggregaat (komt niet op de foto voor). Het gewicht is thans van primair belang. Het transport moet geschieden per paard of, en dit is eerder aan te bevelen, per treinkar, welke zeker de gewenschte opstel lingsplaatsen ook kan bereiken. Men vergelijke deze tactische stations met de tactische telefoon- verbindingsafdeelingen (eveneens te voorzien door de Technische compagnie) van het Leger, waarvan al het materieel ock in karren wordt vervoerd. In verband met de te verwachten sobere toebedeeling van ra diostations aan diverse legeronderdeelen, zullen deze tactische sta tions bovendien niet op alle onmogelijke plaatsen worden opge steld. Bij paardentransport ware alsnog te bedenken, dat het bedie ningspersoneel niet bereden is, hetgeen wijst op het gebruik van inheemsche paarden, die evenwel snelle bewegingen der bereden wapens evenmin kunnen volgen als het karrentransport. In het Nederlandsche, Duitsche en Fransche voorschrift wordt niet gesproken over paardentransport van draagbare radiostations. Slechts het Engelsche voorschrift vermeldt, dat kleine stations vervoerd kunnen worden als éénmansvrachten of op draagdieren. Vervalt de laaddynamo dan blijft het totale gewicht van het station binnen de gestelde normen. De motorgenerator krijgt kleinere dimensies dan bij de strate gische stations, wordt dus lichter in gewicht, terwijl hier slechts 2 accu's, bovendien van geringer gewicht, noodig zijn. De accu's dienen behalve tot voeding van de electromotor (welke de dynamo aandrijft), tevens tot levering van den brand- stroom voor de zend- en ontvanglampen. 322

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 54