V Tot betere beoordeeling van de straks onder „conclusie" d. z.' te stellen vragen is het noodig de personeelskwestie onder de oogen te zien. Na de gebeurlijke uitbreiding der Radio-Afdeeling in 1929 zal de totale formatie bedragen Adj. 0.0. R. T. Sergt. maj. R. T. Sergt. R. T. Sergt. 2ekl.R.T. Brig, of Egs. lekl. R. T. Korpl. of niet-Egs. lekl.R.T. 4 12 18 18 35 27 totaal 62 man. De vraag rijst thans Hoeveel stations kunnen met dit personeel worden bediend De Adj O On. kunnen worden toegevoegd aan het Hoofd kwartier en de beide Divisiestaven, terwijl de Sergt. majs. de super visie kunnen krijgen of over eenige (3 a 4) stations. Als stationscommandant moeten worden aangewezen de Sergtn. R.T. en Sergtn. 2e kl. R. T„ de eerste voor de meer belangrijke (in de eerste plaats de strategische), de tweede voor secundaire stations. Hiervoren werd reeds medegedeeld, dat gebleken is, dat de e- diening van gelijkstroomstations zeer eenvoudig en toch buiten gewoon snel door één man kan geschieden. Rekent men op een onafgebroken toesteldienst van ten hoogste 4 uur voor een telegrafist, dan is voor een continueelen 24 uur dienst in tijden van gevaar met inbegrip van aflossingen per station een minimum bediening noodig van 1 comdt. 4 man voor de strategische (acculaden), 1 Comdt 3 man voor de tactische stations. Reserve is hierbij niet aanwezig. Voor de strategische stations kan de bediening bestaan uit 1 Sergt R T. 1 Sergt. 2e kl. R. T. (ondercomdt.) 3 man. Stelt men het aantal strategische stations met eenige reserve op 8 stuks, dan zijn hiervoor reeds noodig 8 Sergtn. R. T. 8 Sergtn. 2 kl. R. T. 24 man. Van de formatiesterkte blijven nog over: 10 Sergtn. R.T. 10 Sergtn. 2e kl. R.T. of totaal 20 Comdtn. en 38 man, zoodat hiermede ten hoogste 14 a 15 tactische stations kunnen worden bediend, indien men voor enkele stations een Sergt. 2e kl. onder de bediening van 3 man opneemt. Hierbij is gerekend op een complete formatiesterkte. Uit het vorenstaande volgt, dat de formatiesterkte der Radio- Afdeeling nog lang niet beantwoordt aan een vrij sobere organisatie. 324

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 56