In deze natte periode wordt dan ook betrekkelijk weinig en dan alleen door reeds afgericht personeel, met stations uitgerukt. In het droge jaargetijde, dat zich meer leent tot het houden van oefeningen, van Juni tot en met October neemt de geheele Radio-Afdeeling deel aan stationsdienst. Gedurende dezen tijd wordt het pas gevormde kader practisch verder bekwaamd voor de taak van stationscomdt, en het overige personeel, vooral de juist tot geniesoldaat le kl. R. T. opgeleide militairen, in den toesteldienst geoefend. Momenteel wordt beschikt over 15 strategische stations, (slechts 3 zijn voorzien van een energiebron van verschillend fabrikaat ter vergelijkende beproeving aangeschaft). De aanschaffing van de benoodigde energiebronnen van het fabrikaat, dat thans practisch deugdelijk is gebleken, voor de 15 stations is thans in de eerste plaats voor opleiding en oefening van het personeel urgent. Conclusies. De resultaten der proefnemingen leiden tot de volgende drie conclusies: le. Voor het lange afstandsverkeer hebben de z. g. strategische stations in doorsnede bewezen zeer goed te voldoen. Zij zijn daarvoor de aangewezen toestellen. 2e. De ervaringen met de proefstations hebben bewezen, dat het mogelijk is voor de radioverbindingen op de tactische afstan den zeer bruikbare z. g. tactische eenheidsstations te bouwen. Het totaal gewicht van dit station zal circa 180 K. G. bedragen. 3e. Voor het radioverkeer binnen de divisie wordt de golfband van 50 tot 250 Meter ten zeerste aanbevolen. De voornaamste voordeelen van dit golfbereik vergeleken bij de lange golven boven de 300 Meter zijn: a. Veel minder last van luchtstoringen. b. Grootere selectiviteit d. w. z. grootere storingsvrijheid ten aanzien van storingen door vreemde stations. c. Het aantal radionetten, dat binnen dezen golfband kan worden opgenomen (m. a. w. het aantal gelijktijdig tot stand te brengen radioverbindingen binnen de divisie) is grooter. d. Het is mogelijk een éénheidsstation voor dit golfbereik te bouwen. Men behoeft dus geen onderscheid te maken tusschen infan terie-, artillerie- en L. W. stations. Deze z. g tactische stations zullen geen vaste bestemming heb ben, doch voor alle radioverbindingen binnen de divisie bruikbaar zijn. Het golfbereik van 20 tot circa 300 Meter is experimenteel, onderzocht. 326

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 58