ringen, van wrijving tusschen Regeering en opperbevel, geruchten, die den troep enerveerden en de bevelvoering bemoeilijkten. Men sprak van een a.s. repratrieeren van met name genoemde een heden, wat naijver en ongeduld verwekte. Mijn positie werd met den dag moeilijkerging ik vooruit, dan heetten mijn vorderin gen onvoorzichtig of onvruchtbaarwas aan de colonnes door de omstandigheden stilstand geboden, dan criticeerde men zulks als dralen. Toen ik dan ook bij Hamido Succan aandrong op antwoord van Raissouli aangaande mijn vredesvoorstellen, verklaarde laatst genoemde, dat in Spanje het gerucht liep van mijn a.s. vertrek en dat het nergens toe diende met mij te onderhandelen, als toch een ander moest beslissen''. (26) Berenguer vroeg en kreeg ont slag, werd voor Anoual en Monte Arouit verantwoordelijk gesteld en, in afwachting van den Krijgsraad gevangen gezet. (27) De 7de Juli 1922, is voor Raissouli een schoone dagde zelf de post brengt hem bericht van het aftreden van Berenguer en van de a.s. komst van een gezantschap door generaal Burguete, den opvolger van Don Damaso, afgevaardigd om met hem over een nieuw accoord te onderhandelen. De cherif laat de missie generaal Castro Girona, Zugasti en Cerdeira, onbehoorlijk lang, overeenkomstig de qaida, (adat), antichambreeren en verklaart, na vee! pourparlers, dat hij, Raissouli, Sultan der Djebala, dat miserabele talebje Abd el Krim wel tot rede zal brengen, maar hem ontbreken daartoe nog wat geld, wapens en munitie en dan heeft Berenguer beslag gelegd op zijn goederen en heeft de Spaansche artillerie bij de beschieting van Tazarout zijn huis beschadigd. De voorkomende Burguete haast zich die eischen op onbekrompen wijze in te willigen, het huis wordt op kosten der Regeering hersteld. Burguete gaat met plannen rond een nieuwen machthebber met den titel van amil (rentmeester) te creëeren, die, bijgestaan door de voornaamste stamhoofden, t. g. t. zoowel tegen Raissouli als tegen Abd el Krim ware uit te spelen. Hij doet daarbij echter in den persoon van Dris er Rifi, een berucht avonturier, geen geluk kige keuze. Om aan den drang der openbare meening in Spanje te voldoen, wordt ditmaal Pater Revilla, O. F., naar Ajdir gezonden om over den loskoop der Spaansche gevangenen te onderhandelen. In 273 (26) Een, zij het op kleiner schaal, niet zeldzame positie bij ons B. B. in gewesten met zelfbestuur. (27) Berenguer's Campanas en el Rif y Yebala is een weerlegging, punt voor punt, van de tegen hem ingebrachte acte van beschuldiging. Mijn col lega Messal kenschetst het als een plaidoyer malhabile, maar verliest m. i. uit het oog, dat een handiger pleidooi den gesneuvelden Sylvestre minder zou hebben ontlast. Berenguer handhaaft de zelfde nobele houding, als nog niet lang geleden een generaal van ons leger, die, vanachter het lijk van een gesneuveld kapitein aangevallen en gegriefd, zweeg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 5