voorzichtig: „Een klein schootsveld kan bovendien het voordeel hebben, dat de voorste linie door het voorliggende bedekte terrein beschermd wordt tegen vijandelijk artillerievuur". Men zij in dit opzicht gewaarschuwd voor verrassingen. Een kampong-complex op 200 M. voor die voorste linie dekt al niet meer tegen vuur uit Veldartillerie, op 150 M. niet meer tegen vuur uit Bergartillerie, terwijl die afstand bij vuur uit Veldhouwitsers nog kleiner wordt. Bij al deze beschouwingen moet natuurlijk vooropgesteld worden een juist gebruik van de Artillerie van den aanvaller; ze moet haar stellingen kiezen op de beslissende gevechtsafstanden van maxi mum 3 a 4 K. M. Kiest ze opstellingen op ondoelmatige afstanden dan wordt uitwerking en spreiding zoodanig ongunstig beïnvloed, dat het vorenstaand betoog grootendeels zijn waarde verliest maar een dergelijk verkeerd gebruik van ons mooie wapen mogen wij niet verwachten. Ons G. V. Mob. A. is te dien aanzien zeer duidelijk, al wordt het desbetreffende punt nog al eens vergeten. We lezen sub II D a aanval in punt 44: „Bij het bepalen der stel lingen zullen deze al dadelijk (cursiveering van mij) zooveel naar voren worden gekozen als de veiligheid zulks maar eenigszins ge doogt, teneinde latere voorwaartsche verplaatsingen te voorkomen of te beperken". Resumeerend kom ik tot de volgende conclusie: Bij een aanval op een verdedigende stelling zal het bij goede waarneming en een juist tactisch gebruik van de Artillerie moge lijk zijn, de Infanterie rechtstreeks te steunen tot het moment van den stormaanval ook in vlak terrein. Bijlage 1 Spreidingen in meters. Granaatvuur Afstand 3000 Afstand 4000 L. S. 50 H. S. 50 L. S 50 H. S 50 7,5 cM. Vd. 29 3,8 34 6,8 7,5 cM. Bg. lading 1 30 5,1 34 8,7 id. 2 30 7 49 18 id. 3 52 21 86 63 Bijlage 2. Minimum afstand in meters, tusschen voorkant doel en eigen troepen, als de kortst liggende granaat 5 M. boven het hoofd van den staanden man moet blijven. 333

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 65