5. DE LEGERMANOEUVRES IN ZUID-LIMBURG. (1928). door E. In de maand September 1928 zijn onder leiding van den Com mandant Veldleger (C. V.) in Nederland groote manoeuvres ge houden in het Zuiden van Limburg. De bespreking dezer manoeuvres met de hoogere troepencom mandanten en hunne staven door den C. V. had in December d.a.v. gedurende een tweetal dagen te 's Gravenhage plaats. Schrijver dezes had het voorrecht als Indisch officier bij de manoeuvres en de bespreking tegenwoordig te mogen zijn en ver meent goed te doen, met de voornaamste punten van bespreking hier in het kort weer te geven. Als algemeene oorlogstoestand voor den eersten manoeuvredag was aangenomen, dat een Blauwe (West) en een Roode (Oost) partij elkaar in evenwicht hielden. Bij Blauw kreeg een divisie- groep (i), komende uit W. richting opdracht om zich naar een bepaalde lijn te begeven, zuidelijk van bovenbedoelde strijdende hoofdmachten. Bij Rood stonden hiertegenover sterke lichte horizontale troepen, de z. g. n. Lichte Brigade, waarvan de vooruitgeschoven afdeelingen reeds voeling hadden verkregen met de Blauwe infanterie. De opmarsch van de Blauwe divisiegroep geschiedde met een divisie Noord en een divisie Zuid van een opgegeven scheidingslijn. De bevelen voor dezen opmarsch waren door den divisiegroeps commandant reeds vroegtijdig uitgegeven, toch waren de bevelen bij enkele lagere commando's eerst zeer laat binnengekomen; dit gold in het algemeen nog meer voor den tweeden manoeuvredag. Ook waren zoo goed als geen voorloopige bevelen verstrekt ter bepaling van het uur van afmarsch, c. q. opstelling in de marsch- colonne enz. Indien bevelen uitblijven moeten ondercommandanten er om vragen. Er werd op gewezen, dat de hoogere commandanten gedu rende den tijd welke er moet verloopen tusschen het gereedmakerr c. q. de uitgifte van de bevelen en het tijdstip, dat aan die bevelen een begin van uitvoering kan worden gegeven, zich onder hunne troepen moeten begeven, ten einde deze zoo noodig een hart onder den riem te steken en niet den indruk te wekken, dat zij de ge vaarlijke zones in voorste linie schuwen. Een divisie-groep bestaat uit 2 divisiën met div.-groeps-artillerie enz. 336

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 68