tegenstelling met majoor Almeida, wordt deze geestelijke, als niet militair, hoffelijk door den amrar ontvangen, maar afdingen laat deze zich niet. Integendeeleen losgeld van vier millioen peseta's,, de betaling door Frankrijk gewaarborgd, uitlevering der krijgs gevangenen bij opvolgende groepjes, invrijheidsstelling van 8C0 Rifanen, meerendeels wegens vergrijpen tegen het burgerlijk recht in Spaansche gevangenissen opgesloten, herstel van sehade, door de Spanjaarden veroorzaakt, zijn de conditiones sine qua non. Over de volgende wil de amrar, mits niet met militairen, wel onderhandelenerkenning van de onafhankelijkheid der Beni Ouriaghel door Spanje, aan het overig Rif een zekere mate van autonomie, de Spaansche troepen niet buiten de stellingen van Juni 1921. Hij is zelfs niet ongenegen een Spaansch protectoraat over N. Marokko te aanvaarden, mits dit burgerlijk zij. Steun, van zekere zijde ontvangen, is aan die eischen niet vreemd» De commissie tot onderzoek van de mijnbouwaanvragen in Ma rokko, te Parijs geïnstalleerd, heeft, namens het Sultanaat han delend, de concessies sterk besnoeid ten nadeele der vreemde aanvragers, en de benadeelden, financieel krachtig, vestigen nu hun hoop op een van Marokko onafhankelijk Rif. Abd el Krim ontvangt in deze periode veel vreemd bezoek, dat hem, den oud journalist, kanalen naar de wereldpers opent. Zelfs kan de amrar een delegatie, samengesteld uit Ould M'hamed, Mohammed Azer- kan en Haddou ibn Hammou naar Europa zenden om bij de regeeringen te Londen en Parijs, bij den Paus en bij de Interis- lamitische Liga te Berlijn (28) aan te dringen op erkenning van de Rifaansche Republiek en ontruiming van het Rif door de Spanjaar den, die alleen hun presidio's mogen behouden. Daartegenover zal dit voor den handel en nijverheid aller naties opengesteld worden. Politiek bereikt de missie niets In het Britsche Lagerhuis worden de Rifanen door Chamberlain als rebellen gequalificeerd, terwijl de Fransche regeering alle contact afwijst. Niettemin worden te Londen betrekkingen aangeknoopt met de bij dergelijke gelegenheden nooit ontbrekende Britsche avonturiers (29) en geldschieters, terwijl men in Parijs kennis maakt met de heeren Berthon, Ventadour, Doriot en andere communisten, die zich gehoorzaam, naast de mijnmagnaten, voor het karretje van den amrar laten spannen. Te Berlijn treedt men toe tot de reeds genoemde Liga, die mede voor den amrar aan het werk tijgt. 274 (28) Deze Liga, omstreeks 1926 verdoopt in Liga gegen Koloniaigreuel und Unterdriickung, is van onverdacht Russischen huize. Aman Oellah, maar ook Semaoen, zouden er deel van uitgemaakt hebben. (29) Vide het optreden van dergelijke avonturiers in Tripoli, Gordon in China, van recenter datum Lawrence in Syrië. In het onderwerpelijk geval waren het Gordon Canning, Britsch cavalerie-officier en journalist, zijn collega Russel Sidebottom en de wapenhandelaar Gardiner. Zij vormden een Riff Committee te Londen, dat in een latere periode nogal van zich deed hooren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 6