Met de daarvoor noodige wijzigingen (b. v. betreffende de huis vesting, die aldaar dan veelal in de bivaks of kampementen zal moeten geschieden) kunnen de hieronder te noemen plannen alsdan ook van toepassing zijn voor de troepen in de buitengewesten. Een ieder zal het echter met mij eens zijn, indien de hoop wordt uitgesproken, dat het tijdstip van het verdwijnen van de Inlandsche veroordeelden als dragers bij het leger nog naar een onafzienbare toekomst verschoven worde, althans bij het optreden tegen ver zetslieden en het handhaven van de binnenlandsche orde en rust. Op Java staan de zaken echter anders. Niet alleen dat, zekei wel geen uitbreiding gegeven zal worden aan de beschikbaarstelling van „dwangarbeiders", ook zijn zij hier minder bruikbaar en is hun gebruik bij het optreden tegen een B. V. uitgesloten, om dezelfde redenen als het gebruik van burgerkoelie's zulks is. (Dit laatste geldt ook bij het optreden tegen een B. V. in de buitengewesten;. In hoofdzaak toch worden de dragers onder de Inlandsche veroor deelden gevonden bij die, afkomstig van Java. Worden deze nu op dit dicht bevolkte eiland bij de troepen als dragers op patrouilles e. d. ingedeeld, dan zullen deze veelal zwaai gestraften, ingeval van drossen, hetgeen toch, ondanks goede be waking, in de buitengewesten ook nog weieens gebeurt, niet ol slechts met groote moeite weder opgevat kunnen worden. Ook de kosten, die voor Inlandsche veroordeelden heusch niet gering zijn, zouden nog verhoogd worden in verband met de alsdan te treffen voorziening in de huisvesting binnen de troepenkampe menten of bivaks. Thans de organisatie van de door mij gedachte dragers-afdee- lingen. Zooals reeds gezegd dient deze geheel militair te zijn; de dragers dienen dus te zijn: militairen, doch van een bijzondere sooit. Zij worden dus aangeworven, liefst in Midden-Java, genees kundig onderzocht en gaan daarna voor b. v. twee jaren een ver band aan als militair drager bij het N. I. leger. Uiteraard zijn de aan de adspiranten te stellen eischen bijna uitsluitend van physieken aard. In hoeverre een geringe wervingspremie noodig zal zijn, valt van te voren moeilijk te beoordeelen. Voorop dient echter te staan, dat deze categorie nimmer in aanmerking gebracht mag worden voor onderstand of pensioen in de toekomst. De werving kan naai behoefte plaats hebben op dezelfde wijze als thans de wervino- voor de gewone dienstneming geschiedt. Na het aangaan van een verband worden de dragers echter als militair ingelijfd en worden zij dus ook aan de krijgstucht onder worpen. De militaire dragers worden daarna bij de betrokken onderdeelen ingedeeld. Om de kosten zoo laag mogelijk te houden, worden de militaire diagers, niet van Landswege gekleed, gevoegd en gehuisvest; voor wat betreft kleeding evenwel met uitzondering van een baadje 356

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 88