365 Maleisch. lste Vraag (1 uur). Vertaling Nederlandsch-Maleisch in Latijnsche karakters. Na de rivier de Kampar overgestoken te hebben, kwamen wij uit bij de monding van een zijrivier, welke wij op den westelijken oever stroomopwaarts volgden tot aan een boschpad, dat naar het zuidwesten afboog. Steeds liepen wij door bosch, waar wij weinig sporen van wilde dieren aantroffen. Een keer stootten wij op een spoor van een olifant van bijzondere grootte, dat het boschpad kruiste. Links van het pad waar een steilte was, kon men dui delijk zien hoe de olifant zich hiervan had laten afglijden, schijnbaar in zittende houding met de voorpooten gestrekt. Wij waren genoodzaakt den geheelen dag door te loopen, omdat de voor raad voedsel slechts nog voor een dag reikte, zoodat wij den volgenden avond een kampong moesten bereiken. Door het samenpakken van donkere wolken werd het oerwoud hoe langer hoe donkerder. Spoedig viel de regen in stroomen, hetgeen zoo'n lawaai veroorzaakte, dat wij elkaar nauwelijks konden verstaan. Druipnat vonden wij tegen den avond een schuilplaats in een grot, waar wij wat droge takken aantroffen, hetgeen wij aanvulden met hout, gekapt uit het binnenste van reeds lang geleden omgevallen boomstammen. 2e Vraag zie bijlage. 3de Vraag uur). Over te zetten uit Latijnsche karakters in Arabische karakters. Pada soewatoe hari tatkala toewan De Houtman di Banten dikawani be- berapa anak boewahnja, tiba-tiba mereka itoe semoewanja ditawan oleli orang Banten, laloe dipendjarakannja. Orang Belanda jang tingga! di kapal itoe ter- laloe marah mendengar chabar, mengatakan nachoda dengan kawannja ditawan, laloe ditembaknja kota Banten, dirampasnja beberapa perahoe, tetapi tawanan itoe tijada djoega dilepaskan orang. Setelah beberapa lamanja dengan hal jang demikijan itoe, orang Belanda berdamai dengan orang Banten, serta diteboeanja tawanan itoe; tetapi tijada lama antaranja, orang Portoegis memperseteroekan poela orang Banten dengan orang Belanda, sehingga orang Banten bernijat hendak menjerang. Kebetoelan orang Belanda tna'loem akan nijat itoe malam hari dimoewatkanja harta ben- danja kedalam kapalnja. Habis perahoe itoe kebanjakan tenggelam dipetjahkan peloero merijam. 11. ORGAAN N.I.O.V. MAARTNUMMER. Een ongenoemd schrijver geeft beschouwingen over „de financieele likwi- datie van den wereldoorlog"De schrijver bespreekt achtereenvolgens, den huidigen stand van het vraagstuk en het nieuwe plan voor instelling van een commissie van experts, van welke voorstellen worden verwacht voor een volledige en definitieve regeling van de herstelschuld. Het besluit tot het in stellen van deze commissie is genomen op een vergadering van de zes betrok ken mogendheden n. 1. Duifschland en zijn vijf schuldeischersFrankrijk, Engeland, België, Italië en Amerika. Het onderwerp leent zich minder voor een korte samenvatting, v. K. bespreekt de bescherming van het achterland tegen gasaanvallen van uit de lucht".

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 97