366 Na kort uiteen te hebben gezet, dat men allerwege ruime aandacht schenkt aan de bescherming van de burgerbevolking, o.a. voorbeelden te hebben aangehaald uit Rusland, Polen, Engeland, Frankrijk en Japan, geeft de schrijver een overzicht van het Arbeidsprogramma voorgelegd aan, en aanvaard door eene commissie ter bestudeering van het gasbeschermingsvraagstuk der civiele bevolking (Conferentie op 16 Januari 1928 gehouden te Brussel op voorstel van den President van het Internationale Roode-kruis-comité te Genève) De lezing van dit artikel wordt aanbevolen. „Mijne oorlogsherinneringen" door kolonel Lebaud wordt voortgezet. Overigens bevat het nummer Vereenigingsnieuws en het gebruikelijk pers overzicht. 12. TIJDSCHRIFTENOVERZICHT. Orgaan der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap. 1928-1929 lVe Aflevering. De motoriseering der legers; ook van Nederlandsch standpunt gezien door V. Polis. Deze belangwekkende voordracht verdient alle aandacht vooral ook omdat in een kort bestek de voornaamste vraagstukken op dit gebied overzichtelijk worden belicht. De inleider begint met te wijzen op de enorme vlucht, die het gebruik van motoren voor verplaatsing in de laatste jaren heeft genomen, welke woorden naar onze meening zeker ook voor Nederlandsch-Indië gelden. De voor- en nadeelen van paard en auto, voor zoover voor ons van belang worden als volgt tegenover elkaar gesteld. Paard. Auto. Voordeelen. Ie. Paardentractie is soepeler. 2e. 3e. Ie. 2e. 3e. 4e. Een paardenbespanning kan 2/3 van haar sterkte verliezen, alvorens de vuurmond onverplaatsbaar wordt. Oroote reserve in de paarden van caissons en andere voertuigen. Nadeelen. Beperkt, uithoudingsvermogen nachtmarschen hebben een ver woestenden invloed. Onderhoud en regeling ook als geen arbeid wordt verricht. Opleiding tot ruiter eischt meer tijd dan opleiding tot chauffeur. Tegen gas niet (lees moeilijk) te beschermen. Is bij de auto een kwestie van tech niek en bedrevenheid van den chauf feur. Biedt kleiner en minder kwetsbaar doel dan een paardenbespanning. Geldt ook voor auto's. Uithoudingsvermogen beperkt tot dat van den bestuurder. Door tijdige verwisseling van chauffeur is het uithoudingsvermogen onbe grensd. Als dit juist is zou paardentractie alleen om deze reden gedoemd zijn te ver dwijnen. (Dr. Stadhouder zie I. M. T. 1929 no. 3 acht een bevredigende oplossing niet onmogelijk).

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 98