367 Artillerie zou op 3 wijzen met motoren kunnen worden vervoerd 1. op een auto. 11. getrokken. 311. gemonteerd op auto-affuit. Ad I. Levert bezwaar op als ook de bespanning op auto's moet worden •vervoerd. Is verplaatsing (licht geschut) met handen mogelijk of wordt een autotrekker -of een afzonderlijke auto meegevoerd, dan biedt deze vervoerwijze groote voordeelen, nl. snelle verplaatsbaarheid, vordering bij mobilisatie is mooelijk minder personeel, eenvoudige verpleging, gevechtstrein eenvoudig, auto's kunnen worden gebruikt voor munitieaanvulling. Ad II. Als trekkracht kunnen vrachtauto's worden gebezigd, die ook personeel en munitie kunnen vervoeren. Echter zijn speciale trekkers noodig voor ver voer in het terrein. Ook kan uitsluitend gebruik worden gemaakt van trekkers, die echter een beperkte snelheid hebben. Het bezwaar dat deze trekkers de wegen zouden ■vernielen is opgelost door om de rupsbanden een smalle gummiband te leggen. Ad III. Eischt bijzondere aanschaffing, terwijl de auto's spoedig verouderen. De voorkeur wordt gegeven aan aanhangwagens, te trekken door te vorderen auto's. Ook zouden trekkers gebruikt kunnen worden, die meerdere wagens kunnen trekken. In moeilijk terrein kan dan met dubbele tractie worden gewerkt. Wat de technische inrichting betreft kunnen 3 klassen worden onderscheiden nl. Ie. auto's uitslhitend voor gebruik op den weg. 2e. auto's uitsluitend voor gebruik in het terrein. 3e. auto's voor „double usage", ad le. Maken snelle troepenverplaatsing mogelijk, ad 2e. Zijn speciale trekkers. ad 3e. auto's met 4 wielaandrijving of met rupsbanden waaromheen gum mibanden. Vervolgens geeft inleider een overzicht van de heerschende denkbeelden op het gebied van motoriseering. Engeland heeft op dit gebied groote vorderingen gemaakt. Speciaal wordt er op gewezen dat voor een leger door snel vervoer be sparing aan troepensterkte kan worden verkregen, hetgeen in het bijzonder ■van waarde wordt geacht voor de taak in de koloniën, waar bovendien de •inheemsche tegenpartij niet is uitgerust met moderne afweermiddelen. Tegenover elkaar worden gesteld de denkbeelden van Overste Fuller en die van Overste Croft. Fuller gaat uit van het beginsel dat de mechanische krachten, niet de menschelijke kracht, den oorlog wint. Niet het aantal, doch de snelheid van verplaatsing en bewapening geven volgens Fuller den doorslag. Croft wil de bewegelijkheid in het algemeen opvoeren en der infanterie haar „schildpadallures" ontnemen. De infanterie moet snel, frisch en onver moeid het gevechtsterrein bereiken ongehinderd door zware bepakking. Zwa re mitrailleurs en infanteriegeschut worden in vechtwagens geplaatst. Voor strategische en technische verkenning wil hij de cavalerie vervangen door vechtwagenorganisaties met lichte infanterie, die in speciale verkennings auto's worden vervoerd, het middelbare en zware artilleriegeschut motorisee- ren, alsook de treinen. De Fransche generaal Alléhaut betoogt dat de prestatie van de machine afhankelijk is van wat de mensch er mede doet. Hij geeft als bereikbaar doel aan: le. een deel der infanterie te motoriseeren op terreinauto's die, te samen met vechtwagens en artillerie op rupsbanden, verrassend kunnen optreden. 2e. Een belangrijk deel der artillerie te vervoeren op auto's met rupsbanden of met trekkers, waardoor een snel verplaatsbare artillerie wordt verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 99