daarmede niet getransigneerd mogen worden. Zoo het falen van een valscherm te wijten is aan nonchalance van dengene die met het onderhoud ervan belast was, zal dit moeten leiden tot een strafrechterlijke vervolging. De laatstgenoemde eisch is bedoeld als prikkel voor het ver antwoordelijkheidsgevoel van het personeel. Het zal toch onge twijfeld een gunstigen invloed hebben op de behandeling der valschermen, zoo degenen, die een valscherm naziet en vouwt, ook aangewezen kan worden om persoonlijk te demonstreeren dat het goed werkt. Bovendien zullen alsdan de eventueele gebruikers die er intusschen ook zelf mee zullen moeten oefenen het noodige vertrouwen in de valschermen krijgen en er zich, zoo noodig, zonder aarzelen aan toevertrouwen. Aarzelen om te springen kan bij een botsing op betrekkelijk lage hoogte of bij brand in het vliegtuig, den dood brengen voor de bemanning. De laatst gestelde eisch komt in principe volkomen overeen met de algemeen bij den vliegdienst gehuldigde opvattingen. Een monteur die aan een vliegtuig gewerkt heeft, kan aangewezen worden en wordt ook aangewezen om met dit vliegtuig mede te vliegen. Het is de beste controle op de werkzaamheden. Het personeel der valschermafdeeling wordt streng geselec teerd, draagt een groote verantwoordelijkheid, moet vakkundig geschoold zijn. Het is dus noodzakelijk dat een goede bezoldi ging in het vooruitzicht wordt gesteld met een gevarentoelage voor gemaakte valschermsprongen. Er zal een afzonderlijke for matie moeten worden geschapen, welke hun die voldoen, vol doende vooruitzichten biedt; in verband met de zeer noodige continuïteit en de verantwoording die het vervangend hoofd der afdeeling heeft, moet de onderluitenantsrang bereikbaar zijn. Een en ander zal, gezien de zeer beperkte sterkte van de afdeeling en de geringe doorstrooming onder het personeel, een open for matie wenschelijk doen zijn. Het materieel der valschermafdeeling. Bij de Luchtvaartafdeeling zijn Irvin-valschermen in gebruik. Deze zijn gemaakt van zijde en bestaan voornamelijk uit een val schermlichaam in den vorm van een opengeslagen parapluie met zijden draagkoorden die het valschermlichaam door middel van ringen van chroomnikkelstaal verbinden met een harnas of draag- bandenstel van zeer sterk singelband waarin de gebruiker als in een schommel zit. Het valschermlichaam met draagkoorden wordt in opgevouwen toestand in een hoes verpakt. Proeven hebben uitgewezen dat een, normaal persoon van 70 K.G. in de lucht, vrij vallend, een valsnelheid kan bereiken van hoogstens 200 K.M. per uur, daar bij deze snelheid de optreden de luchtweerstand de versnelling van de zwaartekracht opheft. Uitgaande van de mogelijkheid dat de gebruiker van het valscherm 479

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 101