l.g. snelheid kan bereikt hebben op het moment dat het scherm zich ontplooit zijn de valschermonderdeelen, met een extra veiligheids-marge, zoodanig geconstrueerd dat zij den schok, welke bij het openen van het valscherm optreedt, kunnen weer staan. Door vele trek- en scheurproeven zal men op de hoogte kunnen blijven van de sterkte van het materieel. De grootste vijanden van zijde zijn direct zonlicht, vocht en insecten. Hiertegen zullen dus uitgebreide maatregelen genomen moeten worden. Men zal de beschikking moeten hebben over een droogkamer en een vouwkamer, die beide met gordijnen gesloten kunnen worden voor direct zonlicht en die geen met- selspleten- of gaten vertoonen. Bovendien worden deze localen voorzien van bijzondere voorzorgen tegen lekkage. In de droogkamer worden de niet in gebruik zijnde valschermen opbewaard en gedroogd. Zij hangen daartoe in ontvouwden toestand met eenige tusschenruimte aan de zoldering of worden, losjes opgevouwen, in afsluitbare en van ventilatie-openingen voorziene kasten opgelegd. Door middel van fans en een luchtverwarmings- installatie zal doorloopend een warme luchtstroom door de kamer gevoerd moeten worden. In de vouwkamer worden de valschermen voor gebruik gereed gemaakt en eventueel gerepareerd. Hiertoe zijn eenige vouwtafels van 11 M. lengte aanwezig met speciaal gereedschap. Zoonoodig kan een valscherm zonder eenig gereedschap op den grond ge vouwen worden. Bij reparatie van zijde wordt gebruik gemaakt van electrische speciale naaimachine's om zeer sterke en absoluut rechte zoomen te verkrijgen. Voor het geregeld luchtvarend personeel wordt het harnas pasklaar gemaakt daar het gewenscht is dat ieder zijn eigen valscherm heeft. Alle metalen gereedschappen zijn vertind of vernikkeld om ze roestvrij te houden, daar roestvlekken de sterkte van zijde vermin deren. Houten onderdeelen worden glad geschuurd en gevernist om splinteren te voorkomen. Ter beproeving der valschermen zijn eenige werppoppen van regelbaar gewicht noodig. De poppen hebben ongeveer den vorm van een mensch om ook de sterkte der onderdeelen van het harnas te kunnen beproeven. Om zeker te zijn dat de werppop bij de beproeving volledig los raakt van het vliegtuig wordt de pop door middel van een ophangpunt aan het vliegtuig bevestigd, zulks om ongelukken bij de landing te voorkomen. Het gebruik der valschermen. Het is bij vele vluchten noodzakelijk dat de bemanning der vliegtuigen valschermen draagt. Hierbij denken wij aan gevechts- vliegen tegen luchtdoelen, schietoefeningen in de lucht, invliegen 480

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 102