van onbekende of omgebouwde vliegtuigen en motoren, lucht acrobate, vliegen met vele toestellen op niet-geregelde hoogte boven een bepaald punt e. d. Bij alle andere, minder gevaarlijke, vluchten moet een extra veiligheidsfactor in den vorm van een valscherm als gewenscht worden aangemerkt. De momenteel bij de Luchtvaaraftdeeling in gebruik zijnde valschermen zijn te verdeelen in zittypen voor bestuurders en schoottypen voor waarnemers, mitraillisten, radiotelegrafisten, enz. De stoelen der bestuurderszitplaatsen moeten zoodanig zijn ingericht, dat de vliegenier bij het vlug verlaten van het toestel zoo min mogelijk kans heeft om ergens met de vele banden van het harnas of met het valschermpak te blijven haken. Hetzelfde principe geldt uiteraard ook voor den waarnemer, mitraillist, enz., doch hier zal dit veel minder kunnen worden doorgevoerd wegens het groot aantal mede te voeren voorwerpen. De mitrailleur(s) en de beide steunen op het draaibare gedeelte van den mitrail- leurring zullen steeds hinderlijk zijn. Uitstekende deelen aan den romp van het vliegtuig ter hoogte van de zitplaatsen der bemanning moeten weggenomen, bedekt of verplaatst worden. Moet bij brand, botsing, vleugel- of staartbreuk a. a. het vliegtuig worden verlaten, dan maakt de bemanning zich zoo vlug mogelijk vrij van het toestel en trekt aan den handring van den trekkabel, waardoor de sluiting van de hoes zal worden verbroken en het valscherm gelegenheid krijgt zich te ontplooien. Vaste regels zijn niet te geven. Er zijn gevallen waarin de springer zich ten opzichte van het ook neerstortende vliegtuig slechts langzaam verwijdert. Hij zal dus eenigen tijd met het openen van het valscherm moeten wachten om het gevaar van contact tusschen het ontplooide val scherm en het vliegtuig te ontgaan. Als grondbeginsel geldt „zorg volkomen vrij te zijn van het vliegtuig en trek dan aan den trekkabel". De betrokkene zal zelf moeten beslissen of hij lang of kort moet wachten alvorens het valscherm te openen, waarbij, zooals reeds gezegd, tot zijn geruststelling kan dienen dat een gaaf valscherm eiken schok van een vallend menschelijk lichaam kan weerstaan. Met het ontplooide valscherm kunnen eenige manoeuvre's worden uitgevoerd. Bij de landing moet men zoo mogelijk met het gezicht in de richting van de drift zijn, daar men op deze wijze het best de voortslepende kracht van het valscherm kan bedwingen. Het valscherm kan, door dit met behulp van de koorden geleidelijk om te draaien, in den gewenschten stand worden gebracht. Hevig slingeren kan worden tegengegaan door te trekken aan die draagkoorden welke zich in de zwaairichting bevinden. Om boomen, huizen, hoogspanningskabels te ontwijken, kan men tijdelijk zoogenaamd „slippen", waarbij door trekken aan de 481

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 103