plaats hebben, hoe minder de kans is, dat er behoefte is aan troe penvervoer per vliegtuig. Gesteld, dat er troepen vervoei moet plaats hebben van A naar B, afstand 100 K. M. Moet de troep marcheeren, dan gaan er 3 a 4 dagen mee heen. Heeft het vervoer met auto's plaats, dus zijn er kunstwegen, dan duurt het 3 a 4 uur. Het vliegtuig heeft 3 kwartier noodig, ongerekend den tijd, dien de troep noodig heeft, om zich van A naar het vertrekterrein en van het landingsterrein naar B te begeven. Is dus autovervoer mogelijk, dan haalt vervoer per vliegtuig niet veel uit. Is autovervoer niet mogelijk, dan zou het gebruik van het vlieg tuig voor troepenvervoer zeer loonend kunnen zijn. De consequentie daarvan is, dat dan een gebied, dat nog geen kunstwegen kent, wel een vliegterrein zou moeten bezitten. Of nu alleen de wensche- lijkheid van snelvervoer van een paar brigades in geval van op stand de kosten van aanleg van permanente landingsterreinen in gebieden van geringen graad van ontv/ikkeling wettigt, willen we niet beoordeelen. Wel kan echter van een terrein,dat dienst doet als noodlandingsterrein op een traject van de civiele luchtvaart,., eventueel met voordeel gebruik gemaakt worden, i) Het is te voorzien, dat door de ontwikkeling van het luchtverkeer over niet te langen tijd de grootere plaatsen in onzen. Archipel, landingsterreinen zullen bezitten. Nu gelooven we niet, dat die plaatsen er veel aan zullen hebben, dat er binnen een paar dagen een paar brigades per vliegtuig heen gezonden kunnen worden. Is daar versterking noodig van de infanterie, dan zal men wel één- of meer compagnieën tegelijk vragen. Voor een compagnie zijn. echter een 20-tal verkeersvliegtuigen minstens noodig. Het kan zijn, dat in de toekomst de civiele luchtvaart over een dergelijke luchtvloot beschikt, en vervoer per vliegtuig van een compagnie infanterie niet meer tot de onmogelijkheden behoeft te behooren. In mindere mate begeven we ons op het gebied van de toekomst muziek, wanneer we niet alleen denken aan troepenvervoer, maar ook aan vervoer van modern oorlogsmateriaal met bediening. We stellen ons voor, dat voor bedwingen van verzet en voor machts vertoon bij gevaar voor opstand van mitrailleurs op auto's in de groote plaatsen een zeer dankbaar gebruik kan worden gemaakt. Is dan in de hoofdplaats de aanvoer van eenige mitrailleurs per vliegtuig verzekerd, zoodra er gevaar voor opstand in het omlig gende gebied dreigt, dan kan men in afwachting van de spoedige komst van de mitrailleurs een grooter gedeelte van de beschikbare troepenmacht er op uitzenden, dan men zou kunnen doen, wanneer 484 Bijvoorbeeld landingsterreinen in Zuid- en Midden-Sumatra op het traject Batavia Medan (Padang) en die op de Kleine Soenda-eilanden voor- het verkeer met Australië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 106