men voor het beheerschen van de hoofdplaats zelf uitsluitend op het aanwezige garnizoen was aangewezen. Voor dit doeleinde kunnen ook de legervliegtuigen zelf gebruikt worden. Ieder legervliegtuig kan een paar extra-mitrailleurs mee nemen, die ter plaatse naar behoefte aangewend en door de vlieg tuigbemanningen zelve bediend kunnen worden. Hierbij moet er nog aan gedacht worden, dat de vliegtuigen op het vliegterrein ook bewaakt moeten worden, en daartoe zoo min mogelijk troepen aan het garnizoen zullen mogen onttrokken worden. Voor de bewaking zullen de vliegtuigen zich zelf dus ook zooveel mogelijk moeten -bedruipen. Een andere wijze van gebruik van het vliegtuig, welke men ook tot het gebruik van snel vervoermiddel zou kunnen rekenen, is die als verbindingsmiddel tusschen verschillende colonnes, die in het 'terrein van actie moeten samenwerken. Het vliegtuig dient dan im mers tot vervoer van ordonnansen, als hoedanig de vliegtuigbe manning optreedt. Denken we ons den volgenden toestand in: Twee colonnes A en B opereeren in het zelfde verzetsgebied, afstand -eenige tientallen Kilometers. Snelle verbindingsmiddelen zijn niet aanwezig, (telefoonlijnen vernield, gebrekkig wegenstelsel). Op 100 K. M. afstand ligt een vliegterrein. Om nu per vliegtuig de verbinding van A en B tot stand te brengen, moet het vliegtuig het -volgende verrichten: a. wetende, waar A zich ongeveer bevindt, daarheen vliegen, duur 40 minuten. b. met A verband opnemen en daarna de verbinding van vliegtuig naar den grond en omgekeerd tot stand brengen: duur bijvoor beeld 30 minuten. /C. van A naar B vliegen, duur 15 minuten. d. met B. verband opnemen enz. (als onder b) duur 30 minuten. e. van B terug naar A. 15 minuten. met A verband opnemen, verbinding maken van vliegtuig naar den grond; duur nihil. g. van A naar het landingsterrein: 40 minuten. Totaal een vlucht van 170 minuten 3 uur. We kunnen ons alleen een dergelijke verbinding indenken, wan neer zij op vastgestelde tijden tot stand wordt gebracht, en de colonnecommandanten tijdens het tot stand brengen van de ver binding aan het vliegtuig mededeelen, waar de volgende maal de verbinding tot stand gebracht moet worden. Bij groote colonnes zal de colonnecommandant één brigade voor "het tot stand brengen van de verbinding kunnen bestemmen. De colonne zelf behoeft dan niet door het vastleggen van het volgende verbindingspunt in haar bewegingsvrijheid beperkt te worden. Kleinere colonnes worden wel in hun bewegingsvrijheid beperkt. Men zou hieraan tegemoet kunnen komen, door de verbinding 485

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 107